Alaptörvény-ellenesek a nemzetbiztonsági ellenőrzés egyes szabályai

Alaptörvény-ellenes a nemzetbiztonsági törvénynek az a módosítása, amely szerint a nemzetbiztonsági ellenőrzés alá eső személy az ellenőrzés alapjául szolgáló jogviszonya fennállása alatt folyamatosan nemzetbiztonsági ellenőrzés alatt áll, és ennek során vele szemben naptári évenként kétszer harminc napig titkos információgyűjtést is lehet folytatni – mondta ki az Alkotmánybíróság (Ab)  2014. március 17-én hozott határozatában.

Az ügyben Szabó Máté ombudsman fordult a testülethez, és indítványában több rendelkezést kifogásolt, közte azokat is, amelyek értelmében gyakorlatilag folyamatosan helye lenne nemzetbiztonsági ellenőrzésnek.

Az új szabályok értelmében ellenőrzésen a fontosnak ítélt vagy bizalmas munkakört betöltők és az ezekre jelöltek esnek át, illetve azok, akik minősített adatot kezelő szervnél legalább „bizalmas" minősítésű információt ismerhetnek meg.

Az Ab a vizsgálni kért szabályok egy részének hatálybalépését 2013 júliusában az érdemi alkotmányossági vizsgálat idejére felfüggesztette.

A testület abból indult ki, hogy az alaptörvény szerint mindenkinek joga van magán- és családi élete, otthona, kapcsolatai és jó hírne tiszteletben tartására. Az Ab szerint a vizsgált törvénymódosítás megteremti a szabályozási kereteket az ellenőrzött személyek és családjuk életének, személyes kapcsolatainak, akár intim életének megfigyelésére, nyilvántartásba vételére.

A nemzetbiztonsági szempontból kifogástalan magatartású, családi életű érintettek családtagjaikkal együtt bármikor ellenőrizhetők, és róluk bármit meg lehet tudni.

Az alaptörvény-ellenesnek minősített szabályok mind az ellenőrzés folyamatosságának az előírásával, mind a titkos információgyűjtés lehetőségének a megteremtésével túlmennek a magánélet tiszteletben tartásához fűződő jog szükséges és arányos korlátozásának mértékén.

A módosítás olyan személyek esetében is lehetővé teszi a legdrasztikusabb, a jogviszony időtartama alatt folyamatosan fennálló megfigyelést és a készletező adatgyűjtést, akikkel szemben semmilyen terhelő adat nem merült fel.

Az Alkotmánybíróság alaptörvény-ellenesnek nyilvánította azt az új szabályt is, amely nem tette lehetővé, hogy az ellenőrzött személy külső jogorvoslati fórumhoz (például a parlament illetékes bizottságához) forduljon a nemzetbiztonsági ellenőrzés alapjául szolgáló jogviszony létesítéséhez való hozzájárulás megtagadása vagy a hozzájárulás visszavonása körében.

A határozathoz Balsai István, Salamon László és Szívós Mária alkotmánybírók különvéleményt csatolt.

Blogok
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.