Alapgyógyszerek tűnhetnek el a patikákból
Az innovatív gyógyszergyártók egyértelműen a kormányra hárítják a felelősséget arra az esetre, ha a finanszírozási szabályokra válaszként kivonnának bizonyos modern gyógyszereket a magyar piacról – derült ki a szövetség vezetői által szervezett sajtóbeszélgetésen. A múlt héten az OEP vezetői által jelzett 10-15 százalékos hatósági árcsökkentéssel kulcsgyógyszerek tűnnek el a piacról – mondta Leitner György, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke, aki szerint Magyarországon valójában nem a spanyol modellt, hanem annak csupán egy elemét akarják bevezetni, egyfajta hatósági árcsökkentésként.
Tavaly óta számos lépés már megtörtént a gyógyszerpiacon annak érdekében, hogy a gyógyszerkiadások a Széll Kálmán Tervben meghatározott idei 83 milliárddal csökkenjenek, csakhogy emellett az is látszik, hogy hacsak valamilyen csoda nem történik, év végére a tervezettnél 20-25 milliárddal többet költ a gyógyszerkassza. E hiány"eltüntetésének" lenne egyik eszköze az úgynevezett spanyol modell.
A sajtóbeszélgetésen kiderült az is, hogy ha csak a valódi spanyol modell jelentené a megszorításokat a hazai gyógyszerpiacon, annak örülnének a gyártók, mert annál most jóval nagyobb elvonással sújtja őket a kormány.
Lapunknak Dávid Tamás, a szervezet igazgatóhelyettese hozzátette: a szövetség tagvállalatai 563 terméket forgalmaznak Magyarországon, melyből 233 (41 százalék) termék nem helyettesíthető. Ezek főként az anyagcsere-, a pszichiátriai, az onkológiai, a légzőszervi betegségek gyógyszerei. Pillanatnyilag ezekkel a gyógyszerekkel több mint kétmillió embert kezelnek a hazai orvosok.
A tagvállalatok körében végzett felmérés szerint, ha a kormány tíz százalékkal csökkentené az árakat, a cégek 84 százaléka venné fontolóra egy vagy több gyógyszere hazai forgalmazásának megszüntetését, ez a lépés a nem helyettesíthető termékek közel 34 százalékát, a kezelt betegek felét érintené. Egy esetleges harmincszázalékos hatósági árcsökkentés esetén a vállalatok 89 százaléka fontolná meg egy vagy több termékének kivonását a támogatott körből, mely a nem helyettesíthető termékek 78 százalékát és a kezelt betegek 80 százalékát, azaz több mint másfél millió beteg gyógyítását jelentené.
Hogy nem pusztán fenyegetőzés a termékkivonás a hatósági ár ellenlépéseként, arra adatokat sorolt Dávid Tamás. Mint mondta: a magyar piac egy multinacionális gyógyszeripari vállalat árbevételének 0,2-0,3 százalékát adja, ezért nem valószínű, hogy bármely cég belemegy az árcsökkentésbe a magyar piac megnyerése érdekében, miközben ennek sokszorosát bukhatja el az európai piacokon. Szerinte az intézkedés nyertesei az utángyártott verziókat forgalmazó szabadalmi oltalommal nem rendelkező termékek gyártói lesznek, azonban ezek a gyógyszerek sem a hatásosság, sem a mellékhatásprofil tekintetében nem állíthatók szembe az újabb szerekkel. S bár látszólag az intézkedés vesztesei az innovatív vállalatok, valójában viszont a magyar betegek lesznek azok.