Akcióban a Greenpeace: mi folyik Almásfüzitőn?
A területet egyetlen gát választja el az élő Dunától (a vörösiszap-kazetta oldalfala egyben a Duna töltése is), és a telepre folyamatosan érkeznek a különféle veszélyes anyagokat (például a budapesti hulladékégető salakját és pernyéjét, olajos iszapokat stb.) szállító kamionok.
A földdel és különféle mikroorganizmusokkal kevert - az engedély szerint "komposztált" veszélyes hulladékot a vörösiszap tetejére terítik, majd termőfölddel takarják, és betelepítik növényekkel. (A komposztálás fogalom használata a szakértőket is megosztja, mivel a szervetlen szennyezők többségét a mikroorganizmusok semmiképpen sem tudják lebontani vagy semlegesíteni.)
A Greenpeace szerint az egyre növekvő mennyiségű méreg folyamatos környezeti kockázatot jelent: egy esetleges földrengés vagy rendkívüli árvíz alkalmával a szennyezés közvetlenül a Dunába juthat, és ott veszélyeztetné a térség ivóvízellátását, illetve (a Tisza ciánszennyezéséhez hasonlóan) több országra kiterjedő nemzetközi környezetvédelmi válságot idézne elő.
Ugyanakkor a környezetszennyezés veszélye a haváriáktól függetlenül is fennáll, hiszen a depóniáról a különféle veszélyes anyagok a talajvízzel és a csapadékvízzel együtt folyamatosan a Dunába mosódhatnak.
A környezetvédő szervezet szerint a tevékenységet lehetővé tevő engedélyeket azonnal felül kell vizsgálni, a lerakást pedig fel kell függeszteni. A területen véletlenszerűen kiválasztott pontokon mintavételekre van szükség (mivel nem lehet tudni, hogy pontosan mit rejt a talaj), és a figyelőkutak vizét is alaposan meg kell vizsgálni.
Lapunk információi szerint korábban hasonló állásponton volt Illés Zoltán, a vidékfejlesztési tárca környezetügyi államtitkára is, aki immár évtizedes harcot folytat a tatai céggel szemben különféle veszélyes hulladékos ügyekben. A vállalatnak ugyanakkor kormánykörökben is lehetnek befolyásos támogatói - erre utal, hogy az illetékes hatóságok feltűnően engedékenyek a céggel, a közelmúltban például az egészségügyi határérték sokszorosára növelt egyedi határértékeket állapítottak meg a Zrt. kérésére, ami meglehetősen ritkának számít a magyar hatósági gyakorlatban.
Az is megfigyelhető, hogy a cég az utóbbi hónapokban a kormánypárti média, illetve a felcsúti labdarúgó-akadémia bőkezű támogatójává vált.