Ajánlószelvény ezresért? - Az LMP szerint a vád 'marhaság'
Máté Dezső, a főkapitányság bűnügyi osztályvezetője megerősítve a Tolna megyei napilap pénteki információját, az MTI-nek elmondta: a bejelentést a Tolna megyei területi választási iroda (tvi) juttatta el a nyomozóhatóságnak. Bartos Georgina, a tvi vezetője az MTI-vel közölte: az április 2-án érkezett bejelentés szerint Máté Mihály, az LMP dombóvári jelöltje vásárolt ajánlószelvényeket, amelyekért összesen 2,3 millió forintot fizetett a döbröközi cigány kisebbségi önkormányzat vezetőjének. A bejelentés budapesti címről érkezett; a választási iroda próbálta értesíteni a bejelentőt arról, hogy a rendőrségre továbbította az ügyet, a levél azonban "címzett ismeretlen" jelzéssel jött vissza.
Az április 11-i országgyűlési választáson a dombóvári választókerületben a szavazatok 4,97 százalékával negyedikként végzett Máté Mihály az MTI megkeresésére "marhaságnak" nevezte a bejelentést, amire nem érdemes reagálni. Megjegyezte azonban, hogy tudomása szerint az országos cigány önkormányzat címéről érkezett, de a rajta szereplő névvel senki nem dolgozik az önkormányzatnál.
Hegedűs Gyula, az LMP Tolna megyei koordinátora az üggyel kapcsolatban azt mondta: a bejelentésben szereplő vásárlás "teljesen biztos, hogy nem igaz". "Az etikai kódexünk szerint a nem LMP-tagok által gyűjtött szelvényeket ellenőriznünk kell, ezt mi meg is tettük, szúrópróbaszerűen felhívtuk azokat, akik leadták nekünk az ajánlószelvényt" - mondta a koordinátor hozzátéve: az ellenőrzés megnyugtatóan igazolta, hogy az aktivistáik gyűjtötték az ajánlásokat. Hegedűs Gyula közlése szerint az LMP Tolna megyében a kampány során 130 ezer forintos központi forrásból gazdálkodott.
Nem ez az első alkalom, hogy a Lehet Más a Politikát ajánlószelvénnyel kapcsolatos visszaéléssel hozzák összefüggésbe. Egy hónappal ezelőtt szintén állampolgári bejelentésre indított nyomozást a rendőrség - akkor egy néni talált nevelt fiának lakásán gyanúsnak ítélt ajánlószelvényeket, Schiffer András nevére kitöltve.