Agresszívabban lép fel az MSZP
Úgy tudjuk, hogy a kétnapos eseményen több meghívott szakértő is előadást tartott a politikusoknak, többek között Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára, Farkas Péter a Világgazdasági Kutatóintézet munkatársa, illetve Laki László, a Politikatudományi Intézet kutatója.
Az első részben a magyar és világgazdasági helyzetről tájékozódtak a szocialista képviselők, majd a második felvonásban a „merre tovább baloldal” tematikában fejtették ki álláspontjukat. Mesterházy Attila hivatalos tájékoztatása szerint a frakció négy témát kezel kiemelten a következő hónapokban: a „társadalmi feszültségek” ügyét (foglalkoztatás, egészségügy, oktatás, nyugdíj), a munkahelyteremtést és válságkezelést, a közbiztonság és a jogállamiság problémáit.
A pártelnök elmondta még, hogy munkacsoportot kér fel egy úgynevezett jóléti index kidolgozására, mert úgy ítélik meg, hogy egy ország helyzetét nem lehet kizárólag makrogazdasági adatokkal leírni. Mesterházy egyúttal közölte, hogy a képviselők pénzzel kívánják támogatni a KlubRádió fennmaradását.
A Népszabadság által megkérdezett, meghatározó szocialista politikusok szerint a tanácskozás abban elérte célját, hogy megnyitotta az új parlamenti szezont, bizonyos kérdések megvitatására azonban a szerkezet nem volt megfelelő. „Kedv és ambíció is volt arra, hogy valódi, érdemi kérdésekről is szó essen, a keret azonban ezt most nem tette lehetővé.
De kitapintható azért, hogy kialakulóban van egy olyan összefogás, amely viszonyítási alapot jelenthet majd a többiek számára” - fogalmazott egyikük. Információink szerint a tanácskozás utolsó harmadában Gyurcsány Ferenc volt kormányfő is szót kért és forrásaink szerint arról beszélt, hogy ideje lenne érdemi stratégiát elfogadni és javítani a kommunikáción, mert a luxuskormányzás felemlegetése például szerinte nem túl szerencsés.
Gyurcsány állítólag azt is szorgalmazta, hogy „konstruktív obstrukcióval” viszonyuljon az MSZP frakciója a kétharmados törvények elfogadásához, azaz: a főszónok mondja el a párt álláspontját, de a vitában már tüntetőleg ne vegyenek részt, a szavazáskor pedig nyomjanak nemet. Úgy hallani, hogy az ötletet helyben nem mindenki támogatta, mondván a párt iránti bizalmat éppen azzal lehet visszaszerezni, ha érdemi és komoly alternatívát mutat fel; ezzel együtt az ötletről a társaság nem szavazott, a felvetést és a kétharmados törvények megvitatásakor mutatott frakciómagatartásról várhatóan később döntenek.