Adósságkonszolidációt szeretnének az önkormányzatok
Négy önkormányzati érdekszövetség közös véleménye: ha a kormány nem tesz semmit, jövő januártól súlyos működési zavarokra lehet számítani, mert a települések nem kapnak több hitelt. Ennek oka részben az, hogy az állam számos feladatot vesz át a helyi önkormányzatoktól, és emiatt csökken a helyhatóságok bevétele, ami befolyásolja a bankok hitelezési gyakorlatát is.
Kósa Lajos debreceni polgármester, a Fidesz ügyvezető alelnöke szerdán bejelentette: az önkormányzati szövetségek közös álláspontja, hogy az önkormányzatok körülbelül 1200 milliárdos adósságállományát valamilyen módon konszolidálni kell.
Ezzel együtt biztosítani kell a feltételeit annak, hogy a helyhatóságok a jövőben kötelező és önként vállalt feladataikat alapvetően saját bevételeikből finanszírozzák. Ahol ilyenek nincsenek – tette hozzá –, ott egy kiegyenlítő mechanizmus működtetése révén teremtenék elő a település működtetéséhez szükséges forrásokat. Vagyis: a tehetősebb városoktól csoportosítanának át pénzt oda, ahol – például nagyobb vállalkozások hiányában – nincs jelentősebb saját forrás.
Arról, hogy az adósságkonszolidációt miként képzelik el, Kósa csak annyit mondott, hogy többféle megoldás is szóba jöhet. Például az állam átvállalhatja a hiteleket – ez az adósságállományt összességében nem érinti, mert az önkormányzatok tartozásait már ma is beleszámítják az államadósságba –, ennek fejében viszont kevesebb támogatást nyújtana a helyhatóságoknak. De elképzelhető az is – tette hozzá –, hogy a helyhatóságok a piacinál kedvezőbb feltételekkel az államnak törlesztenének.
A polgármester hangsúlyozta ugyanakkor, hogy semmiképpen nem kívánnak ezzel kapcsolatban egyéni képviselői indítványt beterjeszteni. Az érdekszövetségek egységes álláspontja, hogy mindenképpen a kormánynak kell döntenie arról, milyen konkrét megoldás jöhet szóba.
Valamit azonban tenni kell, mert ha nem lesz adósságkonszolidáció, a települések jó részén – a mintegy 3250-ből csak ötszáz önkormányzatnak nincs hitele – tartani kell attól, hogy a közszolgáltatások színvonala jelentősen romlik. Kósa szerint kormányzati beavatkozás nélkül előfordulhat, hogy nem lesz közvilágítás, nem viszik el a szemetet vagy becsukják a temetőt.