Áder elégedett volt Hollókő népével

Áder János köztársasági elnök Hollókőre látogatott és elégedett volt. Az utóbbi 25 évben mindent megtettek az itt élők, hogy továbbra is megérdemeljék a világörökségi címet - mondta.

Az, hogy egy közel négyszáz lelkes falu vonzó tudott maradni a fiatalok számára, hogy az elmúlt években gyarapodott az óvodások és iskolások száma és évente 70 ezer turista keresi fel a falut, világosan bizonyítja, jó úton jártak azok, akik az utóbbi húsz évben kitartottak Hollókő eredeti arculatának megőrzése mellett - mondta az államfő, aki családjával látogatott a világörökségi faluba, a kötetlen programon bejárta az ófalu utcáit, múzeumait, tájékozódott a helyi hagyományőrzésről, majd megtekintette a szüreti felvonulást.

Áder Jánost népviseletbe öltözött asszonyok és gyerekek fogadták dallal, verssel, pálinkával és túrós lepénnyel, majd rövid beszélgetésen tájékozódott a hagyományőrzésről, a kulturális örökség ápolásáról.
A 81 éves Kelemen Istvánné elmesélte az elnöknek, hogyan szórakoztak itt valamikor a fiatalok. Elmondta, hogy az ő fiatalkorában a lány nem mehetett az utcára a legénnyel, "ha még meg is puszilta volna, az lett volna a falu legrosszabb lánya".

Elmondták az államfőnek azt is, hogy az iskola tananyagának tíz százalékába beemelték Hollókő jellegzetességeit, így megtanulják a gyerekek a vár, a falu történelmét, tartanak kézműves foglalkozásokat és néptáncoktatást is. A középkori hagyományokat Szent László Vitézei őrzik Hollókőn, és mint vezetőjük, Polgár Péter hangoztatta, az identitást is erősítik a várjátékok vagy a gyerekeknek szóló történelmi rendezvények.

Szabó Csaba polgármester arról beszélt, hogy kiemelt szerepe van Hollókőn a fiatalok megtartásának és a műemlékvédelemnek.
Az államfő kérdésére, hogy miként maradt itt erősebb a tradíciók őrzése, mint más településeken, a beszélgetés résztvevői azt mondták, hogy a zsákfalu adta elszigeteltség miatt a helyiek a szegénységükből kovácsoltak tőkét. Szóltak arról is, hogy a vendégeket itt beöltöztetik, így a világ minden táján megjelenik a hollókői népviselet. Erős vonzerő a világörökségi cím, a középkori vár és a száz évvel ezelőtti pillanatképet nyújtó élő ófalu.

Hollókő ófaluja Magyarországról elsőként vált világörökségi helyszínné 1987-ben a budapesti Duna-parttal együtt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.