Áder: a béke és a szabadság nem a természet ajándéka
"Közösen mondtunk nemet az évtizedeken át ránk kényszerített diktatúrára és közösen mondtunk igent arra, hogy nemzetünk jövőjét az európai polgári demokráciák családjában látjuk" - fogalmazott Áder János.
Kitért arra: nem volt mindez kockázatmentes, "egyet azonban biztosan tudtunk: azt, hogy ez az egyetlen út, amely ismét európai jövőt biztosíthat - a nyugati civilizációból a második világháború után erőszakkal kiszakított - hazánknak, és egész Közép-Európának".
A köztársasági elnök kiemelte azt is: az évforduló nemcsak katonai vagy védelempolitikai, hanem társadalmi jelentőségű is. Kifejtette: államfőként, a magyar honvédség főparancsnokaként és családapaként mindennél fontosabbnak tartja szerettei és hazája biztonságát, a békés élet lehetőségét.
Ugyanezt akarja minden tisztességes és józanul gondolkodó ember Európában éppúgy, mint a tengerentúlon vagy a világ más pontján - tette hozzá.
Áder János szólt arról: a történelem megtanította, hogy a béke törékeny dolog, s "ennél nem kell sem jobb, sem méltóbb, sem erkölcsösebb ok arra, hogy a világ legerősebb szövetségével védelmezzük meg magunkat bármilyen fenyegetéssel szemben".
Úgy fogalmazott: "mi, magyarok - szövetségeseinkhez hasonlóan - a békés fejlődés, az élet oldalán állunk".
Mint mondta, a békéért meghozott legnagyobb áldozatok is elenyészőek a háborúk okozta károkhoz képest. Beszédében utalt arra: napjaink eseményei sok józanságot, erőfeszítést, előrelátást igényelnek Európa békéjének fenntartása érdekében.
Közös felelősség ez, ami a jelenben gyökerezik és a jövőre irányul - tette hozzá. Úgy vélte: a békéért és a szabadságért minden nap meg kell küzdeni, megvédésére minden nap képesnek kell lenni, s a felelősséget minden nap vállalni kell.
Ezt tették Magyarország kormányai, amikor következetesen kiálltak a NATO-csatlakozás mellett, a magyar emberek, amikor a népszavazáson igent mondtak a belépésre, s ezt teszik a magyar katonák is minden gyakorlat során és minden misszióban - fejtette ki Áder János.
Az államfő jelezte: a NATO vezetőivel folytatott találkozásai során mindig egyértelmű elismerés fogadta, amit a magyar katonák vívtak ki helytállásukkal. Áder János államfői és főparancsnoki elismerését fejezte ki teljesítményükért, s köszönetet mondott az ország szövetségeseinek.
Látogatása során Áder János megtekintette a bázisrepülőteret és a repülésirányító tornyot is, valamint a NATO-csatlakozás 15 évfordulója kapcsán emlékérmeket és elismeréseket adott át.