Abszurd a takarékszövetkezetek kényszertársulása
Tukacs István szocialista országgyűlési képviselő szombaton az MTI-nek azt mondta: a tagoknak egyetlen választási lehetőségük van az időközben létrehozott integrációs szervezet alapszabálymintájával kapcsolatban, hogy igennel szavaznak. Módosítási lehetőségük nincs, és arra sincs lehetőségük, hogy nemmel szavazzanak, kizárólag elfogadhatják azt - tette hozzá.
A politikus úgy fogalmazott: "ilyen durva és brutális beavatkozást gazdasági társaság vagy pénzintézet esetében kizárólag a magánnyugdíjpénztárak esetében tapasztaltunk". Úgy véli, a változtatás célja az volt, hogy kormányzati befolyás alá vonják a széles vidéki hálózattal rendelkező rendszert, a pénzintézeti szektor 20 százalékát. Ezt a törvény szerinte úgy érte el, hogy a hatósági jogkörű Takarékbank tulajdonosai közé beemelte a Magyar Fejlesztési Bankot és a Magyar Postát. Ugyancsak abszurdnak nevezte, hogy a Takarékbankot a takarékszövetkezetek hozták létre, s így "tulajdon irányít tulajdonost".
Tukacs István közölte, a törvényt "rohammunkában nyomta át" a kétharmados többség a parlamenti szezon végén, és a következmények már most látszanak, a takarékszövetkezeteknek nagyon rövid idő alatt kell elvégezniük ezt a munkát. Felidézte: a takarékszövetkezetek kifogásokat fogalmaztak meg a jogszabállyal kapcsolatban, és azt eljuttatták az Alkotmánybíróságnak, az Európai Központi Banknak és a versenyhivatalnak.
Hozzátette: sérül a magántulajdonhoz való jog, mert a betétesek - egyben tulajdonosok és tagok - akarata ellenére történik a "kényszerintegráció". Sérül a szabad versenyhez és az egyenlő bánásmódhoz való jog is, mert olyan szabályokat állapít meg a törvény, amelyek más pénzintézetekre nem érvényesek - mondta. Erre példaként említette, hogy a 90 napon túli tartozás nem haladhatja meg a 12 százalékot. Nem felel meg továbbá a törvény a gazdasági társaságok működésére vonatkozó feltételeknek sem - közölte a képviselő.
Tukacs István azt mondta, kormányra kerülésük esetén "ki fogják takarítani az államot az irányítási rendszerből", a tulajdonosi jogokat pedig visszaállítják.
A magyar takarékszövetkezeti rendszer átalakítása és feltőkésítése megháromszorozza a magyar takarékszövetkezetek piaci részesedését, amely így az eddigi öt százalék helyett tizenöt százalék lesz - közölte a Fidesz az MSZP-s Tukacs István szombati kijelentéseire reagálva az MTI-vel. A nagyobbik kormánypárt közlése szerint a Fidesz-kormány célja a magyar tulajdonú pénzintézetek arányának növelése. Úgy fogalmaztak: "ez legfeljebb egyedül a külföldi pénzintézetek és az őket szolgáló szocialisták érdekeit sérti".
Amikor a szocialisták kormányoztak, "tudatosan gyengítették a magyar tulajdonú pénzpiaci rendszert, 2007 óta folyamatosan csökkentették aktivitásukat, hogy a külföldi hitelintézetek tudjanak teret nyerni" - olvasható a közleményben. A Fidesz szerint az elmúlt időszakban bebizonyosodott, hogy a gyenge magyar takarékszövetkezeti rendszer nem tudja kellően megvédeni a takarékszövetkezeti tagokat és betéteseket. A közleményben azt írták, a megerősített takarékszövetkezeti rendszer biztonságot és jobb szolgáltatásokat képes nyújtani a betéteseknek.