Abortusztabletta: a jogvédők nem hagyják annyiban
Hiába támogatja szakmai kollégiumi állásfoglalás hét éve az abortusztabletta használatát Magyarországon is, széles körű alkalmazásához májusig hiányzott a vegyület hazai gyógyszerhatósági regisztrációja. Ez az adminisztratív akadály ugyan elhárult, a tablettás terhességmegszakítás gyakorlati bevezetése mégis húzódik a kereszténydemokrata politikusok „aggályai miatt.
”Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár Nagy Kálmán KDNP-s képviselő és Harrach Péter frakcióvezető "noszogatására" még májusban sietett bejelenteni, hogy Magyarország elutasítja az abortusztabletta alkalmazását. Szócska akkor azt mondta, hogy a készítmény regisztrálása nemzetközi kötelezettség volt, csak ezért történt meg. Hozzátette azt is, hogy a tabletta alkalmazása kapcsán olyan mértékű szakmai vita alakult ki, amely nem megnyugtató és nem rendezhető, ezért úgy döntöttek: a készítmény beszerzésére, OEP-támogatására, forgalmazására nem kerül sor.
Az államtitkár kijelentése után a TASZ levélben kérte, hogy Szócska Miklós hozza nyilvánosságra azokat a szakmai érveket, melyek a tabletta alkalmazása ellen szólnak. Az államtitkárság a napokban válaszolt, a jogvédőket viszont nem győzték meg.
A TASZ betegjogi programvezetője legkülönösebbnek azt a tárcavélekedést tartja, miszerint a forgalomba hozatali engedélyhez kiadott tájékoztató nem tartalmazza elég részletesen a magyarországi eljárási szabályokat, így nem garantálja, hogy az orvos és a betegek betartsák a magyar törvényeket.
– Elég furcsa érv az államtitkárságtól, hogy egy kórházban dolgozó szülész-nőgyógyász esetében nem garantálható a jogkövető magatartás – mondta lapunknak Kapronczay Stefánia, aki a tárca válaszának egyéb részeit is vitatta. Egyebek közt azt is, hogy a tablettás terhességmegszakítás az abortusz megkönnyítését jelentené.
A jogvédő kifogásolta azt is, hogy a levélben arra hivatkoznak: a WHO alaplistáján szereplő gyógyszereket maga a világszervezet sem tekinti kötelező standardnak. A szaktárca szerint e lista elsősorban olyan országok számára jelent útmutatást, amelyekben szűkösen áll rendelkezésre az egészségügyi ellátás.
"Ez valóban így van, de ez nem mond semmit a tabletta biztonságosságával kapcsolatban" – mondja Kapronczay Stefánia, aki szerint a WHO alaplistájára csak a biztonságos gyógyszerek kerülhetnek fel, más WHO-s kiadvány is az abortusz elvégzésének módszerei között sorolja fel a tablettás módszert.
Az államtitkárság "szakirodalmat" is idéz, miszerint 100 ezer esetből egy halálozás is előfordulhat, ami szerintük tízszeres kockázat a műtéti abortuszhoz képest. Kapronczay Stefánia szerint az idézett közleményben benne van az is, hogy statisztikailag nem lehet különbséget tenni a műtéti és tablettás abortusz kockázatai között, sőt utal arra is, hogy a politikai és a tudományos érvek a kérdés megítélésében keverednek.
A tárca válaszában hivatkozik arra is, hogy eljárásukkal eleget kívánnak tenni a magzatvédelmi törvénynek, csakhogy abban arról is szó van, hogy az állam rászorultságtól függően segíti a nem kívánt terhesség megelőzését. Ez a pont soha nem teljesült, ezért a TASZ kéri az államtitkárságot, a törvény előírásainak megtartásában erről se feledkezzenek meg.
Kapronczay Stefánia szerint miután egyéb kérdésük mellett arra sem kaptak választ, hogy milyen konkrét lépések szükségesek a tabletta hazai alkalmazásához, a jogvédő szervezet újabb levelet ír az államtitkárságnak.