A válság sem torpnatotta meg az angyalföldi lakásépítést
Az angyalföldi képviselőtestület legutóbbi ülésén tárgyalta a XIII. kerület elmúlt négy évének fejlesztéseit. Eszerint az önkormányzat tervszerűen és összehangoltan határozta meg ebbéli céljait és teendőt, így folytatódhatott az addig is látványos fejlődés. Ebben fontos szerepet játszott az is, hogy élve a már törvénybe iktatott településrendezési megállapodás eszközével, elősegítette a beruházások színvonalas megvalósulását, a közterületek megújítását. Az ebben a ciklusban elkészült lakások száma kimagasló mind fővárosi, mind országos szinten. Az elfogadott előterjesztés megállapította: „a születő és az átalakuló városrészekben a kerület a jelen és a jövő generációinak szeretne továbbra is értékes életfeltételeket teremteni”.
A kerületben a gazdasági válság ellenére összesen 6634 új lakás és több mint félmillió négyzetméteren 22 irodaház épült az elmúlt négy évben. Az önkormányzat módosított vagy új jogszabályokkal próbálta meg áthidalni a gazdasági válság miatti megtorpanást, elősegítendő a kerület tőkevonzó képességének megőrizését. Magyarán: városrendezési döntéssel, középtávú tervvel, koncepcióval jelölte ki a fejlesztés területeit, irányait, így alulhasznosított, egykori ipari területek váltak újból a városi szövet szerves részévé.
A változást reprezentálja a FOKA-öböl és környéke, ahol egy teljes Duna-menti szakasz fejlesztése valósul meg. A Jász utca, Szent László utca földszintes, egészségtelen lakóházai helyett mind több korszerű otthon épül. Új közösségi terek, találkozási pontok jöttek, jönnek létre a társasági érintkezések, a megteremtett értékek tudatos megőrzésére. A fejlesztések során hangsúlyt kap a minőségre való törekvés. A településrendezési szerződés lehetőségével élve az önkormányzat az elmúlt négy évben 15 szerződést kötött a beruházókkal, a befektetők (Hochtief, Proform, Fadesa, Dunyov, Part, Autoker) így másfél milliárd forintnyi közcélú fejlesztést hajtottak végre.
A lakásépítés terén is folytatódott az előző évek dinamikája: a 2006-tól 2010-ig megépült mintegy 6600 új lakás mellett jelenleg 1279 kivitelezése zajlik és 3044 építésére van engedély. Ennek következtében természetesen nőtt a lakosok száma is. A kerület – saját költségén, több milliárd forintért – maga is folytatta az új lakóházak építését: a ciklus 200 új bérlakása egyedülálló az országban. Ezekre egyébként a már önkormányzati lakással rendelkezők pályázhattak, az általuk leadott ingatlanokra pedig azok, akik már nem rendelkeztek lakással. Egy-egy új lakás 2-3 háztartás problémáján segített, így mintegy hétszáz családnak biztosítottak új otthont vagy a korábbinál jobb lakhatási feltételt. Az önkormányzati lakásállomány több mint 61,5 százaléka vált egyébként komfortossá vagy összkomfortossá.
A Váci út és környezete nemzetközi értékelésben, s továbbra is Budapest vezető irodafejlesztési területe. A fővárosi új irodaterületek több mint 45 százaléka a kerületben épült, 2006-2010 között összesen 541 ezer négyzetméter szintterülettel. A hazai és külföldi cégek székhelyüket szívesen helyezik a városrészbe. Az új irodatömbökben egyre több a közhasználatú zöldfelület, szolgáltatás. Az új építmények mintegy 26 ezer embernek adnak munkalehetőséget.
A gazdasági válság ellenére jelenleg 140 ezer négyzetméternyi irodaház kivitelezése folyik, további kétszázezernyi előkészítése megtörtént. Kiemelendő, hogy a neves építészek tervei alapján megvalósult épületek magas építészeti színvonalat képviselnek. A beruházásokkal egyidejűleg a környezet (utak, járdák, zöldfelületek, közvilágítás) is megújult; több elismerés – így építészeti nívódíjak, különdíjak, szervezetek oklevelei – bizonyítják a kerület erőfeszítéseinek helyességét.