A TV2 is csatlakozott

Az RTL Klub után most a TV2 is csatlakozott a digitális földfelszíni sugárzáshoz. A médiavállalat tizenegy évre "írt alá" az Antenna Hungáriával.

"Megszületett a megállapodás az Antenna Hungária (AH) és az MTM-SBS Televízió Zrt.(TV2) között a digitális földfelszíni műsorterjesztésről. A TV2 kereskedelmi csatorna ezentúl a MinDig TV szolgáltatás szabadon fogható kínálatának részét képezi" - áll az Antenna Hungária Zrt. és a  MTM-SBS Televízió Zrt (TV2) mai közös közleményében. A TV2 műsora 2009. június 1-jétől SD felbontásban lesz elérhető a műsroszóró kínálatában, előfizetési díj nélkül. Az adás nézéséhez szélessávú vételre alkalmas tetőantenna, valamint dekóder (hagyományos tévékhez), avagy MinDig TV matricával ellátott integrált televízió szükséges.

A közlemény hangsúlyozza: a két cég kölcsönösen előnyös kereskedelmi és műszaki feltételek mellett állapodott meg a digitális átállásról és a platformhoz való csatlakozásról. A megállapodással a felek  "a digitális átállással  és a kapcsolódó munkákkal összefügő összes ügyet" is sikeresen rendezték.

Az RTL Klub korábbi, hasonló nyilatkozata egyértelműen szólt a korábban indított perek lezárásól is, a TV2 és az AH közös közleményében konkrét utalás erre vonatkozóan nincs. A televízió kommunikációs csapata kérdésünkre megerősítette: a megfogalmazás a korábban tett jogi lépések visszavonását is jelenti.

Ezen túlmenően a TV2 csatlakozott az AH által alapított Digitalizációs Szervezethez, és a stratégiai együttműködés alapján a tévétársaság részt vesz a MinDig TV platform promóciójában.

A nyilatkozat rövid üzenetekben Várdy Zoltán, a tévécsatorna vezérigazgatója azt hangsúlyozta: a megállapodásból leginkább a háztartásoknak az a húsz százaléka profitál majd, amelyik a fölfelszíni sugárzással fogható adókat nézi.

Ugyanerre a szempontra utalt Jean-Francois Fenech, a francia tulajdonó Antenna Hungária Zrt. vezérigazgatója, üdvözölve  "az MTM-SBS Televízió előrelátó döntését, amelynek értelmében aktívan részt vesznek a magyarországi digitális átállás folyamatában". A vezérigazgató szerint a két legnépszerűbb kereskedelmi csatorna hosszútávú jelenléte a MinDig TV platformon jelentős lépés annak érdekében, hogy a fölfeszíni adásokat néző több mint kétmillió magyar állampolgár továbbra is előfizetési díj nélkül juthasson hozzá "kedvenc televíziós csatornáihoz". 

A földfelszíni digitális sugárzást tavaly decemberben indította el az újfajta (televíziós és rádiós) műsorszórás jogát egyedüliként elnyert, francia tulajdonban lévő Antenna Hungária Zrt. A platform sorsa azoban sokáig bizonytalan volt, mivel az előírt határidőig - bár szándéknyilatkozatott tettek - mégsem csatlakozott a két piacvezető kereskedelmi televízió, az RTL Klub és a TV2. Mindkét tévétársaság vitatta a műsorszóró által felkínált szerződési feltételeket, ezért bíróságtól kérte a szerződés létrehozását köztük és az Antenna Hungária között. 

Általános volt a médiakörökben az a feltételezés is, hogy a kereskedelmi tévék összekapcsolják a digitális átállsában való részvételüket a most használt frekvenciákért fizetett díjuk csökkentésével (erre többször nyújtottak be indítványt a médiahatóságnak). Azaz: csak akkor csatlakoztak volna a digitális sugárzáshoz, ha a hatóság legalább megfelezi az analóg frekvenciáért fizetendő díjaikat. Ezt az "opciót" mindkét adó tagadta, s végül anélkül szerződtek az Antenna Hungáriával, hogy a díjcsökkentési kérelmüket elfogadta volna az Országos Rádió és Televízió Testület.

Az RTL Klub május 8-án jelentette be, hogy megszületett a megállapodás az Antenna Hungáriával, és 2020-ig elkötelezték magukat: műsoraikat felviszik a digitális terjesztési platformra.

Az Európai Unió irányelveiből fakadóan 2011 év végéig kellene lekapcsolni Magyarországon az analóg földfelszíni tévéadásokat (a dátumot a digitáli átállásról szóló jogszabály is rögzíti). Az átállás előnye, hogy a digitális tömörítési és átviteli módban továbbított műsorokból a mostaninál jóval több fér majd el egy-egy hullámhosszon. Emellett az adás minősége is javul, akkor is ha a kisebb felbontású SD, és akkorr is, ha a nagyobb felbontású HD-módban sugározzák azokat digitálisan.

A folyamat hátránya lehet, hogy az adás vételéhez speciális televíziókészülékre van szükség; a hagyományos tévékészüléket átalakítóval (dekóder, digidoboz) kell alkalmassá tenni a digitális jelek fogadására. E vételi eszközök elterjedése - és az elterjedéshez szükséges olcsóság - híján nem lehet sikeres az átállás.

A közszolgálati televíziók közül egyelőre csak a Duna Televízió csatlakozott a digitális platformhoz, a Magyar Televízióban még nem zárult le az ehhez szükséges közbeszerzési eljárás. Az informális hírek viszont arról szólnak: a Magyar Televízió - a Magyar Rádióhoz hasonlóan - elégedetlen az Antenna Hungária ajánlatával, ezért sem lépett fel eddig a digitális platformra. Ugyancsak hátráltatta a közmédiumok csatlakozását, hogy menedzsmentjeik nincsenek  meggyőződve a digitális platform sikeréről. A két kereskedelmi csatorna "fellépése" után azonban ez már aligha lehet kétésges.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.