Kedden tüntethetnek a Vértesi Erőmű dolgozói
Az új kormánytól várják az energiaipari szakszervezetek a döntést a Vértesi Erőmű Zrt. (VÉRT) további sorsáról, és bejelentették, hogy ha a Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) igazgatósága hétfőn a cég bezárásáról szóló döntéshez ad mandátumot a VÉRT keddi közgyűlésére, akkor kedden demonstrációt tartanak Bokodon. Rabi Ferenc, a Bánya-, Energia- és Ipari Dolgozók Szakszervezetének (BDSZ) elnöke pénteken Budapesten sajtótájékoztatón Gál Rezsővel, az Egyesült Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (EVDSZ) elnökével együtt jogszerűtlennek ítélte azt, hogy a munkavállalókkal való egyeztetés nélkül hoznak döntést munkahelyek megszüntetéséről.
A VÉRT keddi rendkívüli közgyűlésén döntenek az erőműtársaság további sorsáról, előtte pedig a fő tulajdonos, az MVM igazgatóság határoz arról, hogy képviselője milyen döntést támogasson a VÉRT közgyűlésén. A napirenden a cég pénzügyi és vagyoni helyzetéről szóló igazgatósági beszámoló mellett szerepel a Vértesi Erőmű tőkehelyzetének rendezéséről szóló döntés is, ami a jegyzett tőke leszállítása, végelszámolás, vagy felszámolás lehet.
A korábbi tájékoztatás szerint az erőműtársaság jegyzett tőkéje 500 millió forint, miután tavaly nyáron több mint 9 milliárd forinttal csökkentették, ugyanakkor a saját tőke mínusz 425 millió forint. Miután a saját tőke jóval a jegyzett tőke alatt van, a törvény kötelezi a tulajdonost tőkerendezésre.
A két szakszervezet az MVM elnökének, Vági Mártonnak írt levelében kifogásolta a csőd, illetve végelszámolás lehetőségére vonatkozó közgyűlési napirendi pontokat. Arra hivatkoznak, hogy a menedzsmenttől kapott tájékoztatás szerint a cég működőképes, így nem indokolt sem a csődeljárás, sem a felszámolás, sem a végelszámolás. A levélben hivatkoznak Szollár Domokos kormányszóvivő május 5-én mondott szavaira, miszerint "...a VÉRT finanszírozása megoldott, így továbbra is működni fog".
Téglás József, a villamosipari dolgozók helyi szakszervezetének és az üzemi tanácsnak az elnöke elmondta, hogy az esetleges bezárás 1.346 alkalmazott és további 1.500 külsős munkaerőt tenne munkanélkülivé. Ugyanakkor a jelenleg kilowattóránként 0,23 forint szénfillér "kiesésével" nem lenne olcsóbb az áram. A szénbányászati szerkezeti átalakítását finanszírozó szénfillér címen kapott támogatást, amit a végfelhasználó az áram árában megfizet, 2010 végéig engedélyezte az Európai Unió. A szakszervezeti vezetők szerint van lehetőség arra, hogy ezt 2014-ig meghosszabbítsák.
A helyi szakszervezeti vezető emlékeztetett arra, hogy az elmúlt évben, a gazdasági válság kellős közepén, "példaértékűen próbáltak a helyzeten javítani": a reorganizáció keretében 800 munkahely szűnt meg.
A szakszervezeti vezetők vitatták az állami támogatást. Azt hangsúlyozták, hogy a VÉRT tavaly 8,6 milliárd forint közterhet fizetett a költségvetésbe, és további 368 millió forintot helyi adók formájában több települési önkormányzatnak. A sajtótájékoztatón szóltak arról is, hogy a VÉRT-ben működő reprezentatív szakszervezetek megbeszélést tartottak a kistérségi polgármesterekkel és a térség országgyűlési képviselőjével, Czunyiné Bertalan Judittal. A résztvevők közös állásfoglalásban kezelhetetlen foglalkoztatási és szociális tehernek és elfogadhatatlannak nevezték a VÉRT bezárását.
Az MVM korábban azt közölte: mindent meg fog tenni azért, hogy a Vértesi Erőmű jövőjére vonatkozó döntések a legmesszebbmenőkig figyelemmel legyenek a szociális szempontokra, a munkavállalók érdekeire.