Rettegnek Gyurcsány szakdolgozatától
Bár kötelező lett volna, Gyurcsány Ferenc tanárképzős hallgatóként nem vett részt gyakorló tanításon a pécsi Meszesi Általános Iskolában. A volt miniszterelnök azért kért és kapott felmentést, mert akkoriban nyerte el főiskolai KISZ-titkári székét, és rengeteg dolga volt – idézi a HírTV egyik riportját az MNO.
A cikk szerint a főiskola 1982-es tanulmányi és vizsgaszabályzata szerint ameddig a hallgató az előírt szakmai és tanítási gyakorlatokat nem teljesíti, addig a végbizonyítvány sem állítható ki. Az pedig az államvizsga, így a diploma előfeltétele.
Eközben a Hvg.hu azt adta hírül: a témavezető egyben bírálója is volt Gyurcsány Ferenc szakdolgozatának. „Valóban én voltam a témavezető, de többet erről az egész ügyről nem szeretnék beszélni” – erősítette meg a Hvg.hu információját Scherdán Józsefné. A cikkben kitérnek arra is: a témavezető személye azért is kulcskérdés, mert elvileg nyomon követi a diplomamunka útját, részállomásait. A bírálat alapján gyanúsítják egyébként Gyurcsányt azzal, hogy lemásolhatta akkori sógora, Rozs Szabolcs ugyanazzal a címmel elkészített diplomamunkáját.
A Hvg.hu kitér rá, hogy akkoriban néhányan úgynevezett „irodalmon, adatgyűjtésen” alapuló diplomamunkákat adtak be, ezek közé tartozott Rozs Szabolcs és Gyurcsány Ferenc is. A témavezető és a hallgató közötti konzultáció azonban az ilyen típusú munkák esetében sem maradt el, egyszerűen azért, mert hatalmas lebőgés lett volna az előbbire nézve, ha az államvizsgán a hallgatót a dolgozata miatt meszelik el – nyilatkozta a portálnak egy név nélküli forrás.
Rettegés az egyetemen?
A szakdolgozatügyben a Hir24.hu arról írt: nem az a legfurcsább, hogy a dolgozat nincs meg, hanem az, hogy a Gyurcsány-féle „A Balaton-felvidék szőlészete és borászata” című írás hatalmas rettegést váltott ki mindazokból, akik az egyetem részéről kapcsolatba kerülhettek a művel. A portál szerint riporterük kérdésére többen is kitérő válaszokat adtak, volt, aki visszavonta interjúját, és volt, aki elbújt. A Hir24.hu szerint Gyurcsány egykori témavezetője előbb „megrendülten nyilatkozott” az üggyel kapcsolatban, majd visszavonta nyilatkozatát.
Az előzményekről: a HírTV szerint Gyurcsány Ferenc a pécsi tanárképző főiskolán épp azzal a címmel adott le szakdolgozatot, mint négy évvel korábban akkori sógora. A Hír TV később már azt állította: a bírálat alapján rekonstruált 35 oldalas Gyurcsány-dolgozat minden ponton egyezik volt sógoráéval. A dolgozatok összehasonlítását lehetetlenné teszi azonban, hogy Gyurcsány munkája elveszett, a volt sógoráé pedig csak most került elő.
Gyurcsány Ferenc május elsejei beszédében képtelennek nevezte a plágiumvádat, és azt közölte: nemcsak az egyetemen őrzött szakdolgozatának eltűnése miatt tesz feljelentést, hanem azokat is beperli, akik azt állítják, hogy plagizált.
"Koncepciós eljárás"
A Demokratikus Koalíció (DK) a Gyurcsány Ferenc elleni koncepciós eljárás folytatásaként értékeli, hogy a korábbi hírekkel ellentétben mégis megvan a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Földrajzi Intézetében Gyurcsány Ferenc sógorának, Rozs Szabolcsnak az 1980-ban írt szakdolgozata. Vadai Ágnes, a párt országgyűlési képviselője pénteken, Budapesten tartott sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, nem lepődött meg, amikor hirtelen előkerült "valami", amit Rozs Szabolcs szakdolgozatának mondanak, sőt abban is biztos, hogy hamarosan ugyancsak megtalálnak majd "valamit", amire ráfogják, Gyurcsány Ferenc szakdolgozata.
Az ügyben újra megszólalt a Fidesz is. "Nagyra értékeljük, hogy a Demokratikus Koalíció fontosnak tartja Gyurcsány Ferenc szakdolgozatának ügyét, de sajnálattal vesszük tudomásul, hogy csak beszélnek róla, de a bizonyítás terén semmi sem történik" – írta Selmeczi Gabriella az MTI-hez eljuttatott közleményében. Ezért – tette hozzá – a Fidesz továbbra is azt kéri, hogy "kétségbeesett vagdalkozás és gyanúsítgatás helyett bizonyítékokkal támasszák alá, hogy másolás nélkül készítette Gyurcsány Ferenc a szakdolgozatát.