A szakszervezetek szembeszegülnek a válságkezelő programmal
Jelképes, figyelemre méltó gesztust gyakoroltak ma a pécsi közgyűlés képviselői: a többségi szocialista és szabaddemokrata frakció indítványozta, hogy mondjanak le tiszteletdíjuk 10 százalékáról. A pénzügyi válsággal összefüggő kezdeményezést az ellenzék is támogatja.
A Tasnádi Péter szocialista polgármester által benyújtott javaslat szerint már december elsején csökkenne a városvezetők illetménye, amellyel évente 12 millió forint megtakarítást lehetne elérni. Az indoklás szerint a kezdeményezés szolidaritás a köztisztviselőkkel, akiket érzékenyen érintenek a jövő évi megszorítások. A polgármester tárgyalásokat tervez a városi cégek vezetőivel a prémiumaikról.
A csúcsszinteken eközben kemény erőpróbák zajlanak. A miniszterelnök nem fogadta el a szakszervezetek követeléseit, de nem utasította el a közszférában kialakult helyzetről szóló értékelésüket sem – így foglalható össze az a mai megbeszélés, amelyet Gyurcsány Ferenc kezdeményezett a közszolgálatban dolgozókat tömörítő szakszervezetekkel.
A kormányfő azért ezt a kört hívta meg, mert a válsághelyzet kezelését szolgáló megszorító intézkedések jelentősen sújtják a közszolgákat, hiszen jövőre nem emelkedik a bérük, s megvonják tőlük a 13. havi fizetésüket is. Az érintett szakszervezetek a napokban már erőteljesen tiltakoztak, kilátásba helyezték az egységes közszolgálati sztrájkbizottság felélesztését is.
A tervezettnél lényegesen hosszabbra, csaknem kétórásra nyúlt találkozón a kormányfő világossá tette, hogy a kormány nem kívánja felmondani a közszolgálati sztrájkbizottsággal kötött a jelenleginél kedvezőbb feltételek között kötött megállapodást, a módosítását azonban szükségesnek tartja. Az egyezség szerint emelkedne a közintézményekben dolgozók reálkeresete. Gyurcsány Ferenc tegnap közölte: a jelenlegi számítások szerint nincs forrás, amelyből teljesíthetnék a szakszervezeti követeléseket. Fehér József, a SZEF alelnöke a Nolnak azt nyilatkozta: nem fogadják el a közszférát érintő megszorító intézkedéseket, a hét végén meghozzák a döntést a sztrájkbizottság felélesztéséről.
A Fegyveres és Rendvédelmi Szervek Érdekvédelmi Szövetsége már meg is alakította demonstrációs bizottságát. Ezt a lépést a mai miniszterelnöki találkozó eredményéhez kötötték. Kónya Péter, a tömörülés elnöke elmondta: felhívták Gyurcsány Ferenc figyelmét arra is, hogy több olyan jelzést kaptak, amely szerint ha a kormány meglépi a tervezett szigorításokat, ne számítson a lojalitásukra. A tárgyalások folytatódnak.
Tegnap egyébként a miniszterelnök kezdeményezésére délelőttre összehívták a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács rendkívüli ülését, ahol a kormányfő arra kérte a grémiumot, hogy jövőre ne fizessen prémiumot, jutalmat az állami vállalatok vezetőinek, az igazgatósági és felügyelő bizottsági tagok tiszteletdíját pedig haladéktalanul csökkentsék – 10 százalékkal. Azt is kérte, hogy az eddig ki nem fizetett idei jutalmak, prémiumok felvételéről mondjanak le az állami cégvezetők.
Mindeközben a pécsi közgyűlés képviselőinek maguktól felajánlották: lemondanak illetményük 10 százalékáról. A gesztus értékű kezdeményezés évente 12 millió forint megtakarítást jelenthet. Az indoklás szerint a képviselők szolidárisak a köztisztviselőkkel, akiket érzékenyen érintenek a jövő évi megszorítások. A polgármester tárgyalásokat tervez a városi cégek vezetőivel is a prémiumaikról.