A szakszervezetek is szociális konzultációba kezdenek
Az MSZOSZ keddi elnökségi ülésén áttekintette a társadalmi párbeszéd Magyarországon mára kialakult helyzetét. A szakszervezet különösen veszélyesnek tartja a nyugdíjjal, a munkaügyi jogszabályokkal kapcsolatban tervezett intézkedéseket, ezért halaszthatatlannak tartja a tárgyalások megkezdését a kormánnyal.
Az elnökség állást foglalt abban, hogy követeléseik nyomatékosítására összehangolt szakszervezeti fellépésre van szükség. Az ágazatok sorra veszik a szakszervezetek rendelkezésére álló valamennyi törvényes eszköz lehetőségét, és ennek ismeretében döntenek a következő lépésekről.
Az MSZOSZ a kormány által elindított "levelező tagozatos" szociális konzultáció helyett érdemi tárgyalásokat kezdeményez Magyarország valódi kérdései címmel. A társadalmi konzultáció tíz kérdése között szerepel például az egykulcsos adórendszer bevezetésére vonatkozó, mely így hangzik: "Ez év január 1-jétől a gazdagok számára kedvező egykulcsos adórendszer lépett életbe, miközben a bérből és fizetésből élők nagy részének nem változott, vagy csökkent a fizetése. Egyetért-e azzal, hogy az alacsony keresetűek fizessék meg a gazdagok életszínvonalának növekedését?"
Második kérdésként az új munkahelyek létesítésének megítélésére kérdez rá a szakszervezeti szövetség. Emlékeztetve: "a kormány egymillió új munkahelyet ígért. Ehhez képest az elmúlt hónapokban nőtt a munkanélküliség, és csökkent a foglalkoztatottak száma. Egyetért-e azzal, hogy a jelenlegi gazdaságpolitikával nem teremthetőek új munkahelyek?"
A 3-4. a kérdés a korhatár alatti nyugdíjakra, azok alkotmányos garanciáira, illetve a munka törvénykönyvének a kormány által tervezett módosítására vonatkozik, amellyel a kormány a tervek szerint növelni akarja a munkaidőt, csökkenteni tervezi a pihenőidőt.
Ezek a kérdések a következők: "3. Alkotmányos garanciáját elveszik a korhatár alatti nyugdíjaknak, és ezzel lehetősége lesz a kormánynak arra, hogy azoktól, akik a törvény szerint mentek el nyugdíjba, elvegye a jogos juttatásukat. Egyetért-e azzal, hogy a kormánynak joga van, hogy létbizonytalanságot okozzon a nyugdíjasok több százezres csoportjának? 4. A Munka törvénykönyvének módosításával növelni kívánja a kormány a munkaidőt, csökkenti a pihenőidőt, és elveszik a pótlékokat. Egyetért-e azzal, hogy a munkáltatók akaratából növelje-e a kormány a munkavállalók kiszolgáltatottságát?"
Az MSZOSZ tervezett kérdőívén szerepelnek még egyebek mellett a munkanélküliség kezelésével, a felsőoktatás helyzetével, vagy a szociális feszültségek kezelésével foglalkozó kérdések.