Százötvenezres bírság jöhet indokolatlan segélyhívásért
Igen sokba kerülhet, ha valaki puszta szórakozásból hívogatja a segélyhívó számokat – hívta fel szombati közleményében a figyelmet a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF). Szeptember 1-jétől emiatt a rendőrség ötezertől százötvenezer forintig terjedő bírságot szabhat ki.
Az idén tavasszal hatályba lépett új szabálysértési törvény szerint már eddig is meg lehetett büntetni azt, aki „a hatóságnál vagy közfeladatot ellátó szervnél vészhelyzetről vagy rendzavarásról valótlan bejelentést tesz”. Ha pedig „a hamis bejelentés alapján a hatóság vagy a közfeladatot ellátó szerv szükségtelenül a bejelentésben megjelölt helyszínre vonul vagy egyéb intézkedésre kényszerül”, még az ezzel kapcsolatos költségeket is behajthatják.
A tűzvédelemről szóló törvényben szerepelt is: „köteles a tűzoltással, műszaki mentéssel és ezek jelzésével kapcsolatosan keletkezett költségek megtérítésére az, aki a) a beavatkozást igénylő eseményt szándékosan okozta; b) a tűzoltásra vagy a műszaki mentésre vonatkozóan szándékosan megtévesztő jelzést adott”.
Szeptembertől a szabálysértési kódex egy új, „Segélyhívó számok rendeltetéstől eltérő igénybevétele” címet viselő tényállással egészül ki. E szerint aki „az egységes európai segélyhívó számot, illetve a nemzeti segélyhívó számot annak rendeltetésétől eltérő célból, szándékosan felhív, szabálysértést követ el”.
A törvénymódosítás indoklása szerint szükséges „az alaptalan és a valódi segélykérések bejelentését megakadályozó magatartás szabálysértésként történő szankcionálása, mert veszélyezteti a valódi vészhelyzetben lévők telefonhívásának fogadását, a veszélyhelyzetben lévő személyek mentésének megkezdését”. Ezért a 112-es nemzetközi segélyhívó szám mellett a mentők 104-es, a tűzoltóság 105-ös és a rendőrség 107-es „nemzeti” számának „rendeltetésétől eltérő célból” való hívása is büntetendő.
Az új szabályozás a korábbihoz képest tehát lényegesen szigorúbb, hiszen a valótlan bejelentés mellett önmagában a segélyhívó számok „rendeltetéstől eltérő” tárcsázása is szabálysértésnek minősülhet majd. Vagyis: elég, ha valaki anélkül hívja e vonalak valamelyikét, hogy bárki tényleges segítségre szorulna. A büntetés egyébként emiatt is ötezertől százötvenezer forintig terjedhet.
Az OKF közleménye szerint a szándékosan megtévesztő hívások száma az idén – valószínűleg a szabálysértési törvény korábbi módosításának hatására is – a tavalyihoz képest jelentősen, 573-ról 215-re csökkent. Ilyenkor általában nem létező tüzet jeleznek, balesetekkel ritkábban viccelődnek.
Téves az a jelzés is, amikor a bejelentő rosszul méri fel a helyzetet – hívja fel a figyelmet az OKF. Ilyenkor egyértelmű azonban – olvasható a közleményben –, hogy nem a tűzoltóság megtévesztése a cél, ezért a szabálysértés sem valósul meg.
Az első félévben a szándékosan megtévesztő jelzések miatt a katasztrófavédelmi szervek 85 esetben tettek feljelentést, további nyolc alkalommal pedig a feljelentésen kívül a vonulási költségek megtérítését is kezdeményezték.