A rezsicsökkentés a Fidesz hatalommentő akciója?
A befizetetlen rezsiszámla-tartozás összege 76,5 milliárd forint 2013 januárjában Magyarországon – állítja közleményében Tukacs István MSZP-s országgyűlési képviselő.
Szerinte csak az elmúlt három hónapban 21 milliárd forinttal nőtt a családok gáz-, villany- és távhőtartozása. Ma már több mint 120 ezer hatvan napon túli tartozást maga előtt görgető háztartás van, másfél millióan élnek mélyszegénységben, négymillióan pedig a létminimum alatt – tudatja a politikus.
Az Orbán-kormány rezsicsökkentő akciója az elmúlt csaknem három év legelkésettebb kormányzati intézkedése –véli. Ez szerinte „igazságtalan, pazarló szépségtapasz, amely nem a súlyos megélhetési válságban szenvedő családok mentőakciója, hanem a kormányrúd elvesztésétől joggal rettegő Fidesz kétségbeesett hatalommentő akciója”.
„Elég volt a kormányzati populista sikerpropagandából ott, ahol egyre több családban a rezsi többe kerül, mint az összes jövedelmük” – hangsúlyozza Tukacs. Magyarországnak szerinte „nem a Fidesz fosztogatás utáni szépségtapasz-osztogatására, hanem tisztességes megélhetést biztosító gazdaság- és társadalompolitikára, baloldali fordulatra van szüksége”.
„A kormány (…) arra kérte fel a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumot, hogy dolgozza ki a gáz- és villanyár tízszázalékos csökkentésének feltételeit” – nyilatkozta az MTI-nek Giró-Szász András a tavaly december 6-i kormányülés szünetében. Később kiderült, hogy a távhő árát is mérsékelni akarják.
„A közszolgáltatások nem arra valók, hogy valaki pénzt keressen, ez a szektor nem a profit világa” – nyilatkozta nem sokkal korábban a kormányfő. Orbán Viktor azt elfogadja, hogy az energiát termelő cégeknél haszonnak kell jelentkeznie, de a fogyasztó és a termelő közé ékelődő szereplők esetében minimálisra kell csökkenteni a profitot.
Pár napja Orbán kijelentette: "az elmúlt két és fél évben összegyűjtött erőnket a mindennapi élet könnyítése, Magyarország emelkedése érdekében tudjuk majd használni". A legfontosabb kérdések közt említette, hogy idén lesz-e második rezsicsökkentés, és hogy azt ki tudják-e terjeszteni a víz-, illetve a csatornaszolgáltatásokra is.
Az érintett cégek úgy vélik, a kormány szakmai megalapozás nélkül, a „hasára ütve” határozta meg a tíz százalékot – állítják szakértői körökben. Az ellenzék kampányfogásról beszél, hiszen ezúttal sem a legrászorultabbakat támogatják; azok nyernek a legtöbbet, akik az átlagosnál lényegesen több energiát használnak fel. Ugyanez a bajuk a környezetvédőknek: a rezsicsökkentés nem szolgálja az energiafogyasztás ésszerűsítését.
A Századvéd felmérése szerint a lakosság többségének tetszik az intézkedés. A döntésről a megkérdezettek 95 százaléka hallott, a válaszolók 84 százaléka pedig egyetért azzal. A Fidesz támogatóinak 95, az MSZP potenciális szavazóinak pedig 74 százaléka ért egyet a kormányzati döntéssel.