A rendőrség betiltotta a melegfelvonulást
A tavalyi év után a budapesti rendőrség ismét megtiltotta a Meleg Méltóság Menetét – tudatja közleményében az Amnesty International. A jogvédő szervezete „megdöbbenéssel értesült” a döntésről. A július 7-re tervezett menet része a Budapest Pride Film- és Kulturális Fesztiválnak, amelynek célja, hogy felhívja a figyelmet az LMBTI – leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű, és interszexuális – embereket érintő hátrányos megkülönböztetésre és jogegyenlőtlenségre
„A tiltó határozat aránytalan és megalapozatlan döntés eredménye, amely nem veszi figyelembe a magyarországi leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű és interszexuális embereknek a békés gyülekezéshez és a szabad véleménynyilvánításhoz való jogát, ezért annak visszavonására szólítjuk fel a budapesti rendőr-főkapitányságot” - mondta Jeney Orsolya, az Amnesty International Magyarország igazgatója
A rendőrségi határozat szerint a menet tervezett útvonalát (Városliget – Andrássy út – Alkotmány utca) azért nem lehet engedélyezni, mert a közlekedés más útvonalon nem biztosítható. Az indoklás azért érdekes, mert ugyanezen az útvonalon rendszeresen tartanak különböző sport- vagy más jellegű rendezvényeket, tüntetéseket. Legutóbb a kormányt támogató „békemenet” vonult ugyanitt.
A menetről a bejelentést a szervezők április 3-án tették meg, a tiltó rendőrségi határozatot pedig április 6-án kapták kézhez, s a határozat ellen felülvizsgálati kérelmet nyújtanak be a Fővárosi Törvényszékhez. A tavalyi tiltás után hasonlóan jártak el, és akkor a bíróság a rendőrség tiltó határozatát hatályon kívül helyezte.
Amnesty International felszólítja a budapesti rendőrséget és a magyar kormányt, hogy vonják vissza a tiltó határozatot, ezzel engedjenek szabad utat a rendezvény megtartásának, valamint garantálják a menet résztvevőinek biztonságát, s működjenek együtt a szervezőkkel – olvasható a közleményben.
A békés gyülekezéshez való jog csak kivételesen korlátozható
A jogvédők felhívják a figyelmet arra, hogy a békés gyülekezéshez és az egyesüléshez való jogot számos emberi jogi szerződés biztosítja, többek között a Polgári és Politikai Jogok Nemzetközi Egyezségokmánya és az Emberi Jogok Európai Egyezménye is, amelyeknek Magyarország részes állama.
Ugyan a véleménynyilvánításhoz és a békés gyülekezéshez való jogok korlátozhatóak - azonban csak kivételes esetben és csak meghatározott ideig, mások jogainak védelmében, illetve a közbiztonság, közrend fenntartása vagy közegészségügyi és közerkölcsi célok miatt, de kizárólag akkor, ha a korlátozás arányos és kifejezetten szükséges ezen célok eléréséhez, és összhangban áll a nemzetközi emberi jogi szabályozással.
Tavaly, a mostanihoz hasonló határozatában, 2011. február 11-én a Budapesti rendőr-főkapitányság – a mostanihoz megegyező okokra hivatkozva – megtiltotta a gyülekezési jog hatálya alá tartozó rendezvény megtartását. A Fővárosi Bíróság akkor – a szervezők felülvizsgálati kérelme alapján – megsemmisítette a tiltó határozatot.