A rendőrök két százalékának életvitele kifogásolható
Új jogintézményként jelent meg 2011. január 1-jén a közszféra és a rendvédelem területén a kifogástalan életvitel – mely korábban csak a rendőrségnél volt alkalmazási feltétel –, továbbá a megbízhatósági vizsgálat. Ez utóbbiról a hivatásos állomány érintett tagja csak a vizsgálat lezárását követő három munkanapon belül szerez tudomást.
A Népszava cikke a szakszervezet lapjára, a Frászra hivatkozva írja, hogy az utóbbi időben egyre több FRSZ-tag fordult a jogsegélyszolgálathoz, mert a vele szemben lefolytatott megbízhatósági vizsgálatra hivatkozva, indokolás nélkül egyik napról a másikra kirúgták állásából. A titkos információgyűjtésen alapuló vizsgálatok megállapításait azonban az érintettel nem kell közölni, így a rendőr nem is tudhatja meg, mi az alapja a jogviszonya megszüntetésének, végkielégítése elvesztésének.
Az FRSZ megkereste Bolcsik Zoltán dandártábornokot, az NVSZ vezetőjét. A tábornok válaszából kiderült, hogy az év első 240 naptári napjában naponta átlagosan 25 eljárás, ellenőrzés indult. Összesen 5655 "kifogástalan életvitel ellenőrzést" – melyből 5351 be is fejeződött – és 318 megbízhatósági vizsgálatot indítottak, illetve folytattak le. A befejezett ellenőrzések során 109 esetben állapítottak meg kifogásolható életvitelt, míg 128 esetben jogszabály alapján lezárták az eljárást – mert például megszűnt az ellenőrzött szolgálati viszonya. Mindez azt jelenti, hogy az NVSZ szerint az ellenőrzött állomány két százaléka folytat kifogásolható életvitelt. A jogszabály azonban problémás, hiszen már akkor is kifogásolható az életvitel, ha akár a rendőr szomszédja – akivel "kapcsolatot tart" – vagy valamely családtagja ellen büntetőeljárás indult.