A pénzen vesztek össze a képviselők a Jobbik 'fővárosában'

A Vona Gábor pártelnök által a Jobbik "fővárosának" nevezett Tiszavasváriban rögtön az első ülésen összevesztek a képviselők. Méghozzá a saját tiszteletdíjukon. Még szerencse, hogy alig néhányan voltak kíváncsiak a párt számára nagy eseményen. Gettó és járőröző gárda egyelőre nem lesz a városban.

- Tudod, miért jó, hogy mostantól kevesebb a képviselő? - kérdezte a helyi tévé munkatársa Császár Józseftől, a Jobbik Magyarországért Mozgalom tiszavasvári elnökétől az önkormányzat mai alakuló ülése előtt, majd megválaszolta a saját kérdését: - Így legalább mindannyian belefértek a totálképbe.

A jelenlévők nevettek, de a jó hangulat nem tartott sokáig. Igaz, nem azért, mintha a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kisváros újonnan megválasztott polgármesterének, a jobbikos Fülöp Eriknek attól kellett volna tartania, hogy a testület leszavazza a javaslatait. Hiszen Tiszavasváriban - az Olaszliszkán  meglincselt Szögi Lajos tanár szülővárosában - hatalmas fölénnyel győzött a Jobbik az önkormányzati választáson.

A polgármesterrel együtt 12 fős testületben heten vannak a jobbikosok, van továbbá két fideszes, és három független képviselő. Vona Gábor, a Jobbik elnöke nem véletlenül nevezte Tiszavasvárit a párt "fővárosának": szerte az országban sokan vannak olyanok,  akik kíváncsiak arra, miképpen alakul a közélet a jobbikos mintavárosban. De egyes szélsőjobboldali portálokon máris arról olvasni, hogy Fülöp Erik nem is igazi jobbikos, merthogy nem akar létrehozni a városban rendvédelmi telepet - azaz gettót - a cigányság számára, s nem hajlandó megbízást adni az Új Magyar Gárdának a rendteremtésre.

A bírálatokról megkérdeztem Fülöp Eriket, aki azt válaszolta: a törvények nem teszik lehetővé rendvédelmi telepek létrehozását, a közbiztonság fenntartása pedig nem az Új Magyar Gárda, hanem a rendőrség, a városőrség és a polgárőrség dolga. Kérdésemre, mit szól hozzá, hogy szélsőjobbról támadják, a polgármester megvonta a vállát, s azt mondta: ő a Barikádot olvassa, s az barátságos a Jobbikkal.

Annak ellenére, hogy Vona a Jobbik „fővárosának" nevezte Tiszavasvárit, nem volt nagy érdeklődés a testület alakuló ülése iránt. Mindössze hét-nyolc helybéli jelent meg az ülésen, amely nyugodtan folyt egészen a tiszteletdíjak megállapításáig. A testület egyhangúlag megszavazta Fülöp Erik polgármesteri illetményét, amelynek a törvény szerint az alsó határa havi bruttó 480 ezer forint, felső határa pedig havi bruttó 520 ezer forint lehet. A képviselők úgy döntöttek: a polgármester 520 ezret kap, amihez 104 ezer forint költségtérítés jár.

Ezután a polgármester azt javasolta, hogy a képviselők ne tiszteletdíjat, hanem számla ellenében havi 35 ezer forint költségtérítést kapjanak. A Jobbik egyik választási igérete ugyanis az volt, hogy képviselőik lemondanak a tiszteletdíjukról. Több fideszes és független képviselő erre úgy reagált: az előterjesztés a vicc kategóriájába tartozik, hiszen nem történt más, csak az eddigi 35-40 ezer forint tiszteletdíjat a Jobbik átnevezte költségtgérítésnek. Hozzátették: ráadásul a számlagyűjtögetés mutyizásra teremt lehetőséget, ezért egyénileg kellene a képviselőknek dönteni arról, hogy lemondanak-e a tiszteletdíjukról vagy sem.

Erre Császár József Jobbik-elnök kijelentette: az ellenzék foggal-körömmel ragaszkodik a pénzéhez, mire a függetlenek azzal vágtak vissza: a jobbikosok becsapták a választókat. Döntött a papírforma: a többség megszavazta az új térítési rendszert.

- Nehéz mintavárosnak lenni - viccelődött a történtelen egy helybéli fiatalember. De nem nevetett.

Tiszavasvári közgyűlése leteszi az esküt
Tiszavasvári
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.