Az egyházak megkörnyékezik a pécsi iskolákat?
A félelem és a bizonytalanság egyre több általános iskolát hajt az egyházak felé: a katolikusok, az evangélikusok és a baptisták is legyeskednek pécsi intézmények körül, írja a Pécsi STOP. A munkahelyük megszűnésétől rettegő intézmények dolgozói, vezetői inkább önként hajtják a fejüket az egyházak ölébe. (Az országgyűlés által elismert egyházak listája itt olvasható.)
A portál információi szerint Mohácson egyházi fenntartásba kerül az egyik általános iskola, Pécsett pedig már kimondottan tömeges méreteket kezd ölteni a jelenség. A magyarázat egyszerű: az egyházak kiegészítő normatívát kapnak az iskolások után, ami az önkormányzatoknak nem jár.
A felekezeteknek különösen megéri iskolát üzemeltetni, mert anyagilag sem járnak rosszul, ugyanakkor a közvetlen kapcsolat révén híveket szerezni is könnyebb, mint óriásplakátokkal.
Ha elkezdenek bejönni a rendszerbe a világnézetileg elkötelezett iskolák, azok akár meg is követelhetik a tanároktól és a diákoktól, akár szülőkön keresztül a hit követését – hangsúlyozta Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének pécsi ügyvivője. Szerinte ez akkor is előfordulhat, ha ma még az iskolák körül legyeskedő egyházak nem kérnek vallási elkötelezettséget, csak lojalitást.
Az alapvető probléma, hogy kikerül egy rakás intézmény a fenntartói körből, aki pedig világnézetileg független iskolába járatná a gyermekét, annak a maradékkal kell beérnie. Miközben inkább a gyerekeknek, illetve a pedagógusoknak kellene felajánlani a világnézetileg elkötelezett iskolákat, ma viszont az önkormányzat adná az iskolákat gyerekestől-tanárostól az egyházaknak.
A Pécsi STOP úgy tudja, több pécsi iskolát kerestek fel eddig különböző keresztény felekezetek. A Mátyás király utcai iskolában a portál szerint a baptisták közeledését azért utasították el, mert inkább evangélikus iskola szeretnének lenni. A Bártfa utcában a pedagógusok viszont egyöntetűen megszavazták, hogy a baptisták legyenek a fenntartók.
A Felső-vámház utcai iskolát is megkereste felekezet, de az önkormányzat a jelek szerint az ombudsmani intés ellenére is kitart a megszüntetés mellett. Annak ellenére, hogy a városban ide jár a legtöbb sajátos nevelési igényű gyerek, és az iskolának erre jól működő programja volt.
A Török István utcai pici, de zömében nehéz helyzetű gyermekeket oktató iskolát először a buddhisták környékezték meg, és az egyébként kétes jövőjű intézményben ezt viszonylag nagy lelkesedéssel fogadták. A közelmúltban azonban, a portál úgy tudja, maga a pécsi megyéspüspök jelent meg az iskolában, és azóta az intézményben már a katolikus vallás lett hallatlanul népszerű.
Az, hogy milyen logaritmus alapján jelennek meg a különböző felekezetek az egyes iskoláknál, egyelőre rejtély. Az azonban furcsa, hogy míg a templomok előtt nem verekednek a hívek azért, hogy beférjenek egy-egy misére, egyes iskolák pedagógusait egyik pillanatról a másikra hetven százalékban vagy akár ennél nagyobb arányban vallásos révület jár át – írja a portál.
A hirtelen vallásosság, de legalábbis egyházpártiság oka a teljes létbizonytalanság. A pedagógusok kimondva-kimondatlanul az új fenntartó és az iskola lehetséges megszűnése közül kénytelenek választani.
A tavaly elfogadott köznevelési törvény alapján jövő januártól az óvodák kivételével minden közoktatási intézmény állami fenntartásba kerül, a továbbiakban a járási kormányhivatalok gondoskodnak róluk.
Felmerül a kérdés, akkor mi végre próbálnak mégis görcsösen szabadulni az önkormányzatok az iskoláktól. Az egyik lehetséges magyarázat, hogy bár a fenntartó az állam lesz, a működtetés marad az önkormányzatoknál. Magyarul: beleszólása nem lesz a városoknak az intézmények életébe, de a számlákat attól még fizetik. Ezt csak tetézték a normatív támogatás megszűnéséről szóló hírek, amelyek teljesen bizonytalanná teszik a rendszer működését.