A parlamenti jegyző visszavág

Szilágyi Péter (PM) független országgyűlési képviselő határozati javaslatot nyújt be, amely rögzítené: a parlamenti jegyzők is élhetnek a véleménynyilvánítási szabadságukkal, és a büntetések kiszabásakor nem lehet különbséget tenni a képviselők között aszerint, hogy kormánypártiak vagy ellenzékiek. Nem véletlen a honatya időzítése: Kövér László házelnök tegnap kezdeményezte Szilágyinak a parlament jegyzői posztjáról történő elmozdítását.

A Párbeszéd Magyarországért (PM) információi szerint Kövér László házelnök a házbizottság csütörtöki ülésén bejelentette: kezdeményezi, hogy hívják vissza a parlament jegyzői posztjáról Szilágyi Pétert. Ezt a független képviselő mondta el pénteki budapesti sajtótájékoztatóján. Szilágyi Péter közölte: függetlenként nem vehetnek részt a házbizottság munkájában, így csak elmondás alapján értesültek az esetről.

Szilágyi Péter sejtése szerint a kezdeményezés mögött az állhat, hogy az információs szabadságról szóló törvény módosító javaslatának szavazáskor, „amikor a trafikmutyi kirobbant”,  képviselőtársával, Karácsony Gergellyel egy "Loptok, csaltok hazudtok" feliratú táblát vittek be az ülésterembe. Emlékeztetett arra, hogy tettéért a parlament addigi történetének legnagyobb büntetését kapta. Karácsony Gergelyt 50 ezer forintra, míg Szilágyi Pétert a havi tiszteletíjának egyharmadát kitevő 185 ezer forintra büntették. Ezt Kövér László azzal magyarázta, hogy ő jegyzőként nagyobb felelősséggel tartozik.

A politikus szerint nem mozdítható el a pozíciójából azért, mert élt a véleménynyilvánítási szabadságával. Emiatt egy határozati javaslatot nyújt be, amelyben felkéri a Házat, nyilvánítsa ki, hogy minden képviselő rendelkezik a véleménynyilvánítás jogának szabadságával. A javaslatba azt is bele szeretné foglalni, hogy a jegyzők is élhetnek a véleménynyilvánítási szabadságukkal és a büntetések kiszabásakor nem lehet különbséget tenni a képviselők között aszerint, hogy kormánypártiak vagy ellenzékiek. A politikus ehhez kapcsolódóan elfogadhatatlannak nevezte, hogy "miközben kormánypárti képviselőktől olyan szavakat hallhatunk, mint nem olyan régen Illés Zoltántól, ők megússzák büntetés nélkül", aközben az ellenzéki képviselőket több százezer forintra büntetik.

Kérdésre válaszolva elmondta, a házelnök kezdeményezheti a házbizottságnál a jegyző visszahívását, amiről az Országgyűlés plenáris ülésén vita nélkül kell szavazni. Szilágyi Pétert a parlament 2010-es megalakulása után az LMP színeiben választották jegyzővé, de miután a frakció 2013. február 11.-én megszűnt, így hivatalosan elveszítette ezt a posztot. Az Országgyűlés február 25.-én viszont újra jegyzővé választotta az ekkor már független képviselőt.

Az Országgyűlés sajtófőnöke, Szilágyi Zoltán ugyanakkor a távirati irodának cáfolta, hogy a jegyzői helyek újraosztásának bármi köze lenne a Szilágyi Péter által említett esethez és az azért kapott pénzbírsághoz. A sajtófőnök kiemelte: a pártok közötti, az Országgyűlés alakuló ülését előkészítő megállapodás egyébként kifejezetten rendelkezik a jegyző kérdéséről. Az írásos megállapodás tartalmazza, hogy minden frakciót megillet legalább egy jegyzői poszt. Az LMP frakció - amelynek tagjaként Szilágyi Péter korábban betöltötte a jegyzői tisztséget - februári megszűnése "egy speciális helyzetet idézett elő, amely nem tekinthető precedensnek, ám most helyre áll az eredeti szándék" - fogalmazott Szilágyi Zoltán.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.