A növekvő agresszió és a romaellenesség jelentett kihívást a rendőrségnek
A főkapitány elmondta: az extremizmus, a romaellenesség megjelenése, a közéleti személyek fenyegetése, a gyakoribb zaklatás, a gazdasági válság hatásai, az erőteljesebb agresszió a mindennapokban és a H1N1 vírus okozta pandémia jelentett kihívást a rendőrségnek 2009-ben. Hangsúlyozta: az ország bűnügyi veszélyeztetettsége hosszabb ideje az Európai Unió tagállamainak középátlaga körül mozog, esetenként némileg kedvezőbb. A közvélemény-kutatások azt jelzik, hogy a lakosság többsége megfelelőnek, közepesen jónak, egyesek kitűnőnek érzi a közbiztonságot.
Bencze József elmondta: tavaly az átszervezés, a szakközépiskolai évek beszámításáról szóló legfelsőbb bírósági döntés hatására többen nyugdíjba vonultak, az átlagéletkor 33,8 év, némileg nőtt a korábbiakhoz képest. Az 50 év felettiek száma 246-ra csökkent, az "elvándorlás" 40 év fölött jellemző. Egy rendőrre 284 lakos jut, Budapesten 255.
Tavaly 4,4 millió túlórát tudtak kifizetni, ez olyan, mintha 2100 rendőr dolgozott volna a meglévő állományon kívül - tette hozzá, hangsúlyozva, hogy a költségvetés az idén nem ad forrást a tavalyihoz hasonló nagyságú túlóra-finanszírozásra
2009-ben 394 ezer bűncselekmény vált ismertté, 14500-zal kevesebb, mint egy évvel korábban, vagyis folytatódott a néhány éve jellemző, mérsékelt ütemű csökkenés. A bűncselekmények harmadát Budapesten és Pest megyében követik el, de bűnügyileg az átlagosnál jobban fertőzött Hajdú-Bihar és Somogy megye is.
A bűncselekmények kétharmada továbbra is vagyon elleni volt, de örvendetes, hogy a tulajdonosok nagyobb gondot fordítanak a védekezésre.
A közterületi bűncselekmények száma 17,2 százalékkal mérséklődött - ez az elmúlt öt év legkedvezőbb adata -, de az erőszakos, garázda bűncselekményeké csak 2,5 százalékkal csökkent. A főkapitány kiemelte: több kistelepülésen jelentősen rontja a lakosság szubjektív biztonságérzetét a szabálysértések számának növekedése, továbbá az, hogy egyesek semmibe veszik az együttélési szabályokat, erre a rendőrség fokozott rendőri ellenőrzéssel válaszol.
Több készpénz-helyettesítő fizetési eszközt hamisítottak tavaly, mint egy évvel korábban, és jelentősen nőtt a hivatali visszaélések, vesztegetések, a zaklatások, a sikkasztások, a közfeladatot ellátó és a hivatalos személy elleni erőszakos cselekmények száma, és többen vezettek bódult állapotban, gyógyszer vagy kábítószer hatása alatt.