A Milka pert nyert Ilka Rudolf ellen
Évek óta tart a vita a túró rudipiacon, nevezetesen, előjöhete a maga Ilka Rudolfjával Ilka Gábor családi vállalkozása, avagy ilyen névvel felejtse el a hűtött túródesszertet, mert az összetéveszthető a Milkával. A pécsi testvérpár családi nevük alapján Ilka Rudolfnak nevezte el az édességet, amelynek az akkori csomagolása kék volt, s az Ilka Rudolf felirat mellett egy kékfehér tengeri malac volt. Az egyik cég próbaképpen közel 100 ezer darabot le is gyártott Ilka Rudolfból.
Az Ilka és társa Bt. 2005ben kérte a Magyar Szabadalmi Hivatalnál a kék alapon, kékfehér csíkos tengeri malacos Ilka Rudolf védjegyként való bejegyzését. A Milka csokit gyártó Kraft Foods Schweiz Holding AG azonban felszólalt a védjegy lajstromba vétele ellen. Érvelésük szerint a csomagolás színe a Milkára emlékeztet, az Ilka szó hasonló a Milkához, és sérelmezték a csomagoláson szereplő állatot is. A szabadalmi hivatal 2007ben elutasította a Ilka védjegybejegyzési kérelmét. Ilka Rudolf ezt követően más külsővel állt elő. A csomagolás kék helyett zöld lett, a kézzel írott betűt nyomtatott betű váltotta fel, s eltűnt a malac is. Ilkáék ismét kérték a védjegybejegyzést, azonban a Kraft Foods ezt is aggályosnak találta. A hivatal ismét elutasította a védjegybejegyzési kérelmet. Az indoklás szerint a Milka és az Ilka szavak csupán egyetlen betűben különböznek egymástól, ami „magas fokú” hasonlóságot eredményez.
Ilkáék ezután indítottak pert a Kraft Foods ellen, s a Fővárosi Bíróságon hétfőn kezdődött perben a szabadalmi hivatal határozatának megváltoztatását kérték. Álláspontjuk szerint a levédetni kívánt csomagolás kizárólag olyan elemekből áll, amelyek egyenként és összességükben is jól elkülöníthetők a Milka termékek jellegzetes jegyeitől. Azaz, az átlagfogyasztó pontosan el tudja határolni a Milka lila tehenes védjegyétől. Kizárólag a családnevüket kívánták használni, s nem arra törekedtek, hogy összetéveszthető legyen a Milkával.
A Fővárosi Bíróság elutasította Ilka Gáborék kérelmét. Az indoklás szerint az asszociációs kapcsolat megállapítható. A testület utalt arra az Európai Bírósági gyakorlatra, miszerint a jó hírű védjegy esetében az összetéveszthetőséghez elegendő a hasonlóság alacsonyabb foka is, így a védjegy védelmet élvez. Ami pedig a családnévre való hivatkozást illeti, a bíróság leszögezte: a kérelmet az Ilka és Társa Bt. nyújtotta be, azonban egy gazdasági társaság nem hivatkozhat a családnévre.
– A döntés ellen fellebbezést fogunk benyújtani a Fővárosi Ítélőtáblához. Az édesipari piacon pedig mindenképpen meg fogunk jelenni egy termékkel, amelynek egyelőre sem az összetevőit, sem a csomagolását nem kívánjuk nyilvánosságra hozni – mondta érdeklődésünkre Ilka Gábor.