A média a hatalom játékszere
"Nincs az a kormány, amely ne érezne valamilyen formában ingert arra, hogy a médiához hozzányúljon" - jegyezte meg Heltai Péter producer, hozzátéve: mindkét, kétharmados többséggel rendelkező kabinet (MSZP-SZDSZ, illetve FIDESZ-KDNP) nekilátott e munkának. Szerinte éppen azért kellene felessé tenni a jogszabályt, hogy rendre az aktuális helyzethez alakíthassák, s akik ezt megtették, azok aztán vállalják a felelősséget ezért.
Másfél évtizede az volt a rendezőelv, hogy a piac a megoldás; mostanra viszont épp a válság mutatta meg, hogy bizonyos feladatokat az államnak kell ellátnia - mondta Borókai Gábor, a Heti Válasz főszerkesztője, aki szerint nem csupán a közmédia, de általában a közintézmények is leértékelődtek. Az 1996-os törvénnyel egy nálunk addig ismeretlen világot próbált szabályozni a parlament - jegyezte meg.
Erre Baló György, a Magyar Televízió (MTV) főszerkesztője úgy reagált: a másfél évtizeddel ezelőtti médiaszabályozás "a legrosszabb törvény, ami Magyarországon készült a rendszerváltás óta". Deklarált célját sem valósította meg, mivel nem duális médiarendszert teremtett, hanem "kinyírta a köztelevíziózást". Baló szerint az 1996-ban felállt médiarendszer "döntő tapasztalata, hogy a pártok nem fórumnak, hanem célpontnak tekintik a köztelevíziót és a közmédiát általában", mégpedig olyan célpontnak, amit mielőbb el kell foglalni.
"A magyar média azt teljesítette, amit az ország" - mondta az egykor televíziós szakemberként dolgozó Bárdos András, a Színház- és Filmművészeti Egyetem rektorhelyettese, aki szerint az 1996-os médiatörvény legnagyobb - és az új szabályozással elkerülendő - hibája az volt, hogy konzerválta az aktuális állapotokat.