A magányos tehetség hátrányos helyzetben van
Akár húszezer tehetséges diákot is elérhetünk a Géniusz-programmal - hangsúlyozta Balogh László, a Debreceni Egyetem professzora, a Magyar Tehetséggondozó Társaság elnöke, aki a március 26-27-én a budapesti Millenárison sorra kerülő Géniusz országos tehetségnap és tehetségfesztivál kapcsán nyilatkozott.
Ismertetése szerint a magányos tehetség hátrányos helyzetben van, ha képességeit tudásának megfelelően szeretné kamatoztatni. A Magyar Géniusz Integrált Tehetségsegítő Program elnevezésű kiemelt projekttel tavaly nyáron Magyarország eddigi legnagyobb szabású tehetségsegítő kezdeményezése indult el. A röviden Géniusz-hálózatnak nevezett programot, amelyre közel 700 millió forintos uniós támogatást nyertek el, a három éve alakult Nemzeti Tehetségsegítő Tanács dolgozta ki, s tehetségbarát társadalmi környezet kialakítását célozza.
A program keretében megalakultak a tehetségsegítés regionális központjai, az úgynevezett tehetségpontok: számuk mára meghaladta a kétszázat, ebből 30 a Vajdaságban, Erdélyben, a Felvidéken, Kárpátalján működik. A tehetségpontok abban segítenek, hogy az érdeklődő fiatalok hatékony segítséget kapjanak tehetségük felismeréséhez és kibontakoztatásához. Céljuk, hogy a fiatalok minél teljesebb és minél személyesebb információhoz jussanak a különböző tehetséggondozó lehetőségekről.
A kétéves program révén most először nyílik lehetőség a tehetségsegítők országos képzésére is. A program célcsoportja az 5-35 év közötti tehetségek segítőinek a köre: több ezer tanár, óvónő, civil önkéntes és szülő felkészítését vállalják a tervet megvalósító szakemberek. "Mindenekelőtt a szakembereket próbáljuk felkészíteni a korszerű tehetséggondozásra" - fogalmazott Balogh László.
Mint mondta, az elmúlt félévben 84-féle, 10-30 órás képzés anyagát dolgoztattak ki szakemberekkel, kiadványokat is terveznek, amelyek a tehetségekkel foglalkozó szakemberek munkáját segítik majd. "Azon fáradozunk, hogy itthon is más legyen a tehetséggondozás. Az igazság az, hogy a világ már túllépett a tehetséggondozás viszonylag egyszerű modelljén, amely Magyarországra is jellemző volt hosszú éveken keresztül" - hangsúlyozta a professzor.
Balogh László kifejtette: korábban a tehetséges gyerekek erős oldalát fejlesztették, ám sokszor sorsuk "kibicsaklott", holott képességeik nem romlottak. "A világ így figyelt fel arra, hogy a tehetséges gyerekeknek nemcsak erős oldala, hanem gyengeségei is vannak. Ezért fontos a komplex tehetségfejlesztés, ez új irány.
Másrészt nem figyeltünk arra kellőképp, hogy a gyereknek biztosítani kell a feltöltődés lehetőségét: ilyen programokat is kell szerveznie az iskolának, vagy éppen a tehetségpontoknak. Ez is egy új elem, ezért beszélünk ma már komplex tehetséggondozó programokról. Fontos lenne pszichológusok részvétele is, hiszen a pedagógus nincs arra felkészítve, hogy ezeket a gyenge pontokat kitapintsa" - magyarázta a tudós.
Balogh László kitért arra, hogy a gondozás nem korlátozódhat kizárólag az intellektuális tehetségre. Már az iskolában meg kell keresni a módot, hogy azok a gyerekek is megtapasztalják a sikert, akiknek az nem adatott meg az intellektuális szférában. "Helyre kell tenni a tehetségek ügyét, hogy tényleg érték legyen a tehetség, és a tehetséges ember valóban a helyére kerüljön a társadalomban, a gazdaságban" - mondta.
A március 26-27-én rendezendő Géniusz országos tehetségnap a program első nagy, határainkon is túlra mutató seregszemléje. Az első nap programjának középpontjában a tehetségpontok, valamint szakmai és civil szervezetek delegáltjai, összesen mintegy négyszáz szakember számára szervezett képzések állnak. A második nap délelőttjének tehetségkonferenciáján a hazai tehetségsegítés helyzetéről kaphatnak átfogó képet az érdeklődők Sólyom László köztársasági elnöktől, valamint a Géniusz-hálózat és a hazai tehetségügy vezető szakembereitől.
Szombat délután a Tehetségfesztiválon a művészet, a tudomány és a sport területéről érkező fiatal előadók mutatják be tudásuk legjavát. A sztárvendégek között lesz Domokos Gábor, a Gömböc névú, különleges fizikai tulajdonságokkal rendelkező idom "atyja", vagy a Csillag születik című műsor felfedezettje, Csikó Szabolcs táncos tehetség.