A liberálisok az Alkotmánybíróságtól kérik a hatályos alkotmány védelmét
A két párt emlékeztetett arra, hogy május 24-én négy kérdésben közösen kezdeményeztek népszavazást, egyben pedig a SZEMA önállóan. (Az első négy népszavazási kezdeményezést a két párt formálisan magánszemélyek nevében tette.)
Ungár Klára, a SZEMA elnöke és Szabadai Viktor, az SZDSZ ügyvezető elnöke a közleményben egyebek mellett arra mutat rá, hogy az elutasítás során az OVB egy még hatályba nem lépett törvényre hivatkozik, "ezért érvei teljesen jogszerűtlenek".
"A Fidesz hatalmi gépezete tovább működik: demokratikus berendezkedésünk sokadik alappillérét, a népszavazási kezdeményezést is teljesen ellehetetleníti azáltal, hogy hatályban nem lévő szabályozással, gyáva módon igyekszik meggátolni minden állampolgári véleménynyilvánítási lehetőséget, s ehhez az OVB tagjai is asszisztálnak" - írták.
A két párt közösen benyújtott kérdései így szóltak: "Egyetért-e azzal, hogy továbbra is bárki az Alkotmánybírósághoz fordulhasson, ha úgy látja, hogy egy jogszabály alkotmánysértő?; Egyetért-e azzal, hogy a Költségvetési Tanács ne akadályozhassa meg, hogy az országnak költségvetése legyen?; Egyetért-e azzal, hogy továbbra is önálló országgyűlési biztos védje a személyes adatainkat, a közérdekű adatokat viszont ne titkolhassák el előlünk?; Egyetért-e azzal, hogy a nő terhességének 12. hetéig dönthessen arról, hogy akar-e szülni?".
A SZEMA önállóan beadott népszavazási kezdeményezésének szövege: "Akarja-e, hogy a Magyar Köztársaság Alkotmánya hatályban maradjon és Magyarország Alaptörvénye ne lépjen hatályba?".