Újabb fordulat a CET-történetben
A fővárosi önkormányzat nyár elején nyerte meg a bankgarancia lehívása miatt indított CET-pert másodfokon. A Fővárosi Ítélőtábla most felfüggesztett döntése értelmében az önkormányzat jogosan hívta le a Porto Investment Hungary Kft.-nek, a Közraktárak épületegyüttes beruházójának csaknem négymillió eurós – 1,18 milliárd forintos – bankgaranciáját. A bíróság egyúttal arra kötelezte a beruházót, hogy 15 napon belül adja át az épületet az önkormányzatnak. Az ítélőtábla a kivitelezők követeléseinek rendezéséről nem rendelkezett. A fővárosi vezetők pedig napirendre sem tűzték az elszámolási szerződés tervezetét, amely a kivitelezőkkel és a beruházóval folytatott több hónapos alkudozás nyomán született.
A Porto álláspontja továbbra is az, hogy a másodfokú ítélet – még akkor is, ha végrehajtható lenne – egyáltalán nem érinti a felek közötti tisztességes és korrekt elszámolást. Ismételten felkéri a Főváros vezetőségét, hogy folytassák a 2012 júniusában megszakadt tárgyalásokat, hiszen Tarlós István ígérete ellenére hónapok óta csak a generálkivitelező követelésének csökkentett áron történő megvásárlásáról egyeztetnek, ami nem oldja meg a megvalósításban részt vett többi vállalkozó ügyét.
A Porto szerint a főváros vezetősége most ismét válaszút előtt áll: korrektül megoldja a CET ügyét, vagy folytatja a végeláthatatlan pereket és vitákat, ezzel egy újabb sikeres szellemházprojektet megvalósítva Budapest egyik legértékesebb telkén.
Közben zajlik két másik Porto–főváros per is. A Porto még tavaly novemberben kérte a bíróságtól a felmondás érvényességének megállapítását. Szeptemberre tűzték ki a tárgyalást. S nem zárult le az MKB 25 millió eurós – 7,5 milliárd forintos – hitelkövetelése okán indított per sem.
Mint ismeretes: a 30 ezer négyzetméteres multifunkcionális központot 2010 végén készre jelentette a generálkivitelező WHB Építő Kft., és azóta szeretné megejteni a műszaki átadást, csakhogy a Porto időközben szerződést bontott a fővárosi önkormányzattal, amely ezután különféle hiányosságokra hivatkozva nem volt hajlandó az átvételre. A WHB viszont addig nem hajlandó levonulni a területről, amíg nem kapja meg a munkája 830 millió forintos ellenértékét. S ebben az sem ingatta meg, hogy a főváros másfél milliárdos bírságot szabott ki rá jogtalan közterület-foglalás miatt. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a két fél nincs jogviszonyban egymással. A főváros és a generálkivitelező külön-külön szerződött a Portóval.
A kivitelező konzorcium végül júliusban birtokba adta az épületet. Az erről szóló jegyzőkönyvben a fővárosi önkormányzat kinyilvánította határozott szándékát, hogy kifizeti az érintett cégeknek a kivitelezés 1,547 millió eurós munkadíját és a készre jelentés óta eltelt időszak 575 ezer eurós fenntartási költségét, ezenfelül bankgaranciát ad a cég tavaly áprilisban lehívott 1,310 millió eurós jólteljesítési letétjéért cserébe, ha a kivitelezők követeléseiket számlákkal támasztják alá. (A bankgaranciához a 36 hónapos szavatossági idő lejárta után juthatnak hozzá a cégek.) A generálkivitelező WHB Építő Kft. és alvállalkozói a kért számlákat és elszámolásokat elküldték a fővárosi önkormányzatnak.
A fővárosi önkormányzat lapunk kérdésére azt válaszolta, hogy a CET-et 2012. július 25-én birtokba vette. A felülvizsgálati kérelem a főváros jogos birtoklását nem érinti. A főváros, ahogy eddig is, az elszámolás ügyében az érintett felekkel megállapodásra törekszik. Az önkormányzat bízik abban, hogy mostantól – félrevezető információkkal – senki nem kívánja akadályozni, hogy Budapest lakosai mielőbb használatba vehessék a CET-et.