A kormányzat jobban van, a betegeknek fáj
Míg a kormány szerint egyre jobban van a gyógyszerellátás, a betegek mind nagyobb fájdalomról számolnak be ezzel kapcsolatban a GKI-EKI Egészségügykutató Intézet által közzétett kutatásban. Az ezres mintán végzett kérdőíves felméréssel a felnőtt magyar lakosság gyógyszerkiváltási szokásait, valamint a patikákkal kapcsolatos benyomásait tették nagyító alá.
A válaszok alapján a magyar felnőtt lakosság kétharmada érzi úgy, hogy többet fizet a gyógyszereiért, mint néhány évvel ezelőtt. A válaszokból az is kiderül, hogy romlott a gyógyszerellátás, mert az elmúlt egy évben majdnem minden második gyógyszertárban megforduló felnőtt tapasztalta, hogy a patikáknak nem volt készleten abból a készítményből, amit keresett.
A jelenlegi magyar kormány számos intézkedést – így pl. a vaklicit bevezetését – hozott annak érdekében, hogy a lakosság számára olcsóbbak legyenek a gyógyszerek. A gyógyszertárba járó felnőtt lakosság mintegy kétharmada szerint azonban drágábbak lettek a gyógyszerek, patikai készítmények az elmúlt években, ráadásul minden ötödik vásárló szerint azok jelentősen drágultak.
Noha a patikába járó krónikus betegek több mint fele tapasztalta, hogy megszokott orvossága helyett orvosa más, olcsóbb készítményt írt fel, vagy a patikában ajánlottak olcsóbbat, többségük összességében mégis növekvő gyógyszerárakról számolt be. Ráadásul a felírt vagy ajánlott olcsóbb készítménnyel kapcsolatban minden ötödik releváns válaszadó érzékelt valamilyen problémát, akiknek döntő többsége vissza is tért a korábbi gyógyszerére.
A patikába járó felnőtt lakosság közel fele krónikus beteg, azaz rendszeresen gyógyszert kell szednie. 40 éves kor felett a krónikus betegségek előfordulási esélye egyre növekszik, különösen 60 év felett ugrik meg a rendszeresen gyógyszert szedők aránya (itt 93 százalékuk jelezte, hogy krónikus betegséggel küzd). A legfeljebb 8 általánossal rendelkezők körében 74 százalék a krónikus betegek aránya, míg az ennél magasabb végzettségűeknél 30-40 százalék körüli. A nettó 110 ezer forintnál szegényebb háztartásokban lakók körülbelül kétharmadának, az ennél gazdagabbaknál – jövedelmi kategóriától függően – viszont „csak” 35-48 százaléknak van saját elmondása szerint valamilyen krónikus betegsége. Ez egyben azt is jelenti, hogy a gyógyszerárak emelkedése pont a legszegényebb, s egyben a legjobban költségérzékeny rétegeket érinti a leginkább.