A kormány nem akarja a fakanálhoz terelni a nőket
A hatodik alkalommal megjelenő kötet a nők és a férfiak helyzetével, munkaerő-piaci lehetőségeikkel, gyerekvállalással, esélyegyenlőségi kérdésekkel foglalkozik. Nyitrai Imre szerint a kormány eddigi intézkedési azt bizonyítják, hogy eltökélt szándékuk a választás szabadságának biztosítása a munka és család erőltetett szembeállítása helyett.
A helyettes államtitkár úgy véli, hogy a részmunkaidős foglalkoztatás könnyítése, a következő két évben négyezer új bölcsődei férőhely biztosítása éppúgy a választás szabadságát biztosítja, mint az a lehetőség, hogy a nők 40 év szolgálati idő után nyugdíjba vonulhatnak. - Még nincs elegendő bölcsődei férőhely és a családi napközik hálózatának kiépítése is időbe telik, ezért szükség van arra, hogy a egyes családokban a nagymamák vigyázzanak az unokákra - tette hozzá.
Nyitrai Imre felhívta a figyelmet arra, hogy hamarosan kidolgozzák a szociális területen dolgozók életpálya modelljét, ami szintén a nők helyzetén hivatott elsősorban javítani, mert ezen a területen túlnyomórészt nők dolgoznak.
Pongrácz Tiborné demográfus, a kötet egyik szerkesztője elmondta, hogy Magyarországon még mindig nagyon erős a nemi szerepek tradicionális felfogása, ugyanakkor a családok azzal is tisztában vannak, hogy muszáj két lábon állniuk. Vagyis a nők munkavállalása az elmúlt tíz évben egyre elfogadottabbá vált.
Kiemelt még egy, szerinte "egyre kevésbé eretnek" gondolatot a kötetből: a kisgyerekek napközbeni ellátásáról készült tanulmányban felvetik, hogy a szülőknek is be kellene szállniuk a bölcsődék működtetésének finanszírozásba, mert egy rendkívül drága szolgáltatásról van szó.