'A kormány kérjen bocsánatot'
Nyakó István (MSZP) hétfőn, a Belügyminisztérium előtt tartott sajtótájékoztatóján emlékeztetett, Szabó Máté, az alapvető jogok biztosa december végén 75 oldalban foglalta össze "a közmunkások szenvedéstörténetét", ismertette a feltárt visszásságokat, jogsértéseket, ám a kormány azóta sem reagált erre érdemben. Mint mondta, pártja elvárja a kormánytól, hogy kezdeményezzen változásokat a közmunkaprogramban és kérjen bocsánatot a jogsértések miatt.
Vécsi István - a borsodi Ricse MSZP-s polgármestere és a Közmunkás Szakszervezet elnöke - arra szólította fel a kormányt, hogy a közmunkásokra is a munka törvénykönyve rendelkezéseit alkalmazza, ne kedvezőtlenebb szabályokat például a szabadság kiadásakor.
Kordás László, a közmunkás-szakszervezet főtitkára azt a követelésüket ismertette, hogy első lépésként a 49 ezer forintos közmunkabért emeljék a 2010-es szintre, az akkori nettó minimálbérnek megfelelő 60 ezer forintra. Sürgette, hogy a közfoglalkoztatottak - ha kérik - havonta is felvehessék a most hetente folyósított bérüket.
Arra az újságírói kérdésre, hogy a jelenleg is bejegyzés alatt álló szakszervezetben viselt tisztségükért kapnak-e juttatást, Vécsi István és Kordás László is nemmel válaszolt. Előbbi polgármesteri díjazást kap, míg utóbbi - mint mondta - tartalékait éli fel, munkanélküli.
Ezzel szemben a Belügyminisztérium (BM) úgy véli, a közfoglalkoztatás rendszere sikeres és az említett jelentésre már válaszoltak. A belügyminiszter a jelentésben foglaltakat szinte hiánytalanul elfogadta, s a felmerült hiányosságok megszüntetése érdekében a miniszter válaszához konkrét intézkedési tervet csatolt.
Felhívták továbbá a figyelmet arra, hogy az ombudsman rögzítette azt is: "üdvözli azokat a jogi garanciákat, amelyeket a szaktárca a munkahelyek védelme érdekében már beépített a szabályozásba, még akkor is, ha azokat csak részleges megoldásnak tekinti".
A minisztérium közleményében Nyakó István figyelmébe ajánlotta az alapvető jogok biztosa jelentésének azon részeit is, amelyekben az ombudsman azt írta: a megkérdezett közfoglalkoztatottak minden helyszínen hangsúlyozták, hogy örülnek és fontosnak tartják a közfoglalkoztatási munkalehetőséget, s "valamennyien a hosszabb időtartamra szóló, ezáltal nagyobb biztonságot jelentő országos programokban szeretnének újra, illetve továbbra is dolgozni".
A kormány álláspontja továbbra is az, hogy segély helyett munkát kell adni az embereknek. A közfoglalkoztatottak bére 2013. január 1-jével jelentősen nőtt. "A közfoglalkoztatás rendszere tehát minden állítás ellenére sikeres" - fogalmazott a BM.