Bírálat a Princeton Egyetemtől: 'A kormány inkompetens'
Januárban sokkal több energiát éreztem a változtatásra: demonstrációk voltak az új alkotmány ellen, egy csomó ötlet, kísérlet arra, hogy valamilyen komoly ellenzéki összefogás jöjjön létre. Most egy kicsit úgy érzem, sokan ismét visszahúzódtak a saját privát szférájukba, a korábbi mozgásnak nincs nyoma – nyilatkozta a Hvg.hu-nak adott interjúban Kim Lane Scheppele, a Princeton Egyetem Magyarországgal foglalkozó alkotmányjogásza.
Hozzátette: csökkenhet annak esélye, hogy egy pezsgő, valódi téttel bíró választás legyen 2014-ben. Ez aggasztó jel. Ugyanakkor pozitív, hogy még mindig van pár olyan intézmény, amelyik meg tudta őrizni függetlenségét a kormányzati nyomulással szemben. Az Alkotmánybíróságnak több jelentős határozata volt, a Magyar Nemzeti Bank is igyekszik ellenállni, és az ombudsman is egyre aktívabb.
Kim Lane Scheppele pozitív fejleményként értékelte azt, hogy kiderült: "a kormány egy csomó helyzetben inkompetens módon viselkedik." Mint fogalmazott, sokan tartanak diktatúra fokozatos kiépülésétől, de látszik, hogy ehhez a képességei sem lennének meg ennek a kabinetnek: egyszerűen képtelenek mindent ellenőrzésük alatt tartani. Még ha esetleg szeretnék is.
Még nem börtön-állam
A jogász úgy fogalmazott: "a meghozott törvények láttán szinte börtön-államot várnék, aztán idejövök, és látom, hogy Magyarország nem ilyen hely. De ez akár változhat is, időbe telik, amíg egy-egy törvény a maga teljességében elkezd működni, amíg a társadalom hozzáidomul a szűkülő lehetőségekhez. De az is látszik, hogy ez egy „jogász-kormány”, nem közgazdasági szakemberek, menedzserek dominálnak, sajnos ez érződik is a gazdaság állapotán: az ország egyik krízistől a másikig botladozik, miközben a költségvetést csak úgy sikerül egyensúlyban tartani, hogy vagyonokat nyúlnak le.
Kim Lane Scheppele arra a felvetésre, hogy nem nagyon látszik semmilyen ellensúly, ellenerő a kormányfővel szemben, sem a Fideszben, sem a kormányban, úgy reagált: "Ezt is sokan mondják, de én már azt is hallom, hogy vannak kritikus hangok a Fideszben. Persze ez lenne a normális, hogy legyenek ilyenek egy demokratikus pártban. Tehát nem hiszem, hogy minden Orbán Viktoron múlik. Vagy, ha igen, akkor az baj. Mindenben dönteni ugyanis roppant fárasztó lehet. Mi lesz, ha a kormányfő kimerül?"
Választások: Amerika rossz példa
Arra, hogy a választási regisztráció kapcsán a kormány gyakorta példálózik Amerikával, azt mondta: "Mi enyhén szólva nem vagyunk bajnokok, ha választásokról van szó: elég a 2000-es elnökválasztás anomáliáira gondolni, vagy arra, hogy már most is sokan félnek, hogy nem kerülnek a névjegyzékekbe. De szerintem ismertek a különbségek a magyar és az amerikai helyzet között, nálunk nincs személyi, nincs választói névjegyzék, itt mindez megvan, semmi ok a regisztrációra."
Emiatt Kim Lane Scheppele szerint előállhat ez a helyzet, hogy megkérdőjelezhetővé válik a választás szabad, legitim volta. Úgy fogalmazott: "Ha megnézzük, milyen kevesen mennének el szavazni a felmérések szerint, könnyen elképzelhető, hogy regisztrálni is kevesen fognak. Ha a szavazás előtt töredékére csökken a választók száma, az igenis megkérdőjelezi a folyamat legitimációját."
Ráadásul – tette hozzá – szabad választáshoz szabad sajtó is kell, és ebből a szempontból szintén rossz a helyzet: nem csak a szabályozás miatt, hanem, mert láthatóan egyre nehezebb helyzetbe kerül a kormánykritikus média, egyre több lap, rádió szűnik meg, kerül nehéz gazdasági helyzetbe. Ez így együtt nagyon komoly helyzetet eredményezhet.
Orbán problémás tárgyalópartner
Kim Lane Scheppele a kormány külső megítéléséről úgy beszélt: Nyugaton soha nem a magyarokkal, Magyarországgal, hanem a magyar kormánnyal szemben kritikusak. Tény, hogy tapasztalataim szerint Orbán Viktort problémás tárgyalópartnernek tartják, akiről sosem lehet tudni, hogy ugyanazt mondja-e majd otthon, magyarul, mint amit a tárgyalásokon angolul hangoztat.
Így nehéz benne megbízni – jó néhányan nem is teszik. Mára megkérdőjeleződött európai elkötelezettsége is, és sokan döbbenten nézik, amit Magyarországgal tesz. Problémát jelent a személye. Különös tekintettel a jogbiztonságra, mára számos olyan magyar jogszabály lépett hatályba, ami egyenesen elriasztja a nyugati üzleti partnereket – persze lehet, hogy Orbánnak megfelelnek az olyan alternatív szereplők is, mint Azerbajdzsán – fogalmazott.
Hozzátette: az amerikai kormány szoros figyelemmel kíséri a magyar politikát. Hillary Clinton már kifejezte aggodalmait, és ugyanezt tették más kormánytisztviselők is. Ezt szintén megteszik persze sok országgal kapcsolatban, de érdemes megnézni, melyek ezek az államok. Amerika szövetséges, barát akar lenni, de aggódik.