A kistelepülések nem akarnak újabb tanácsrendszert
Az önkormányzati törvény előkészítéséről szóló munkaanyag "nagyon hajaz a tanácsrendszer idejére, amikor közös tanácsokba kényszerítették a településeket" - mondta el az MTI-nek Wekler Ferenc, a Községek, Kistelepülések és Kistérségek Országos Önkormányzati Szövetsége elnöke. Wekler úgy véli, a Népszabadság keddi számában megjelent tervezet megvalósítása azt eredményzené, hogy kiürülnének a kistelepülések. Éppen ezért a szervezet nem tudja támogatni az elképzelést.
A lapunk által közölt elképzelések szerint az optimális "üzemméret" kialakítása érdekében a kétezernél kevesebb lakosú településeken megszüntetnék az önálló polgármesteri hivatalt; a társközségek ügyeit egyetlen hivatal intézné.
A 400 kistelepülést és 30 kistérséget képviselő KÖSZ elnöke ezzel kapcsolatban az MTI-nek azt mondta: jelenleg az "aprófalvas" megyékben - mint amilyen Zala, Sopron, Tolna és Nógrád - egy 2000 lakosú falu már nagynak számít, így a helységek nagyobb részében megszűnnének a hivatalok, s ez nagyon bonyolulttá és nehézzé tenné az ott élők életét.
Kiemelte, hogy nincs koherencia a már említett javaslat és azon elképzelés között, amely azt célozza, hogy az ezer főnél alacsonyabb lélekszámú településeken ne legyenek főállású polgármesterek. Feltette a kérdést, hogy mi értelme az ezernél több, de a kétezernél kevesebb lakost számláló településeken polgármesternek, ha annak nincs hivatala. Wekler Ferenc hozzátette: ráadásul nem biztos, hogy az apparátus tervezett leépítése együtt jár a költségek mérséklődésével, hiszen ki kell építeni egy olyan informatikai hálózatot, amely akár több tízmilliárd forintba is kerülhet, s az állam által átvállalt feladatok is tovább növelhetik a hiányt.
Bírálta a dokumentumot Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke is, aki egyoldalúnak, illetve az objektivitást nélkülözőnek tartja az önkormányzati rendszer átalakításával kapcsolatos kormányzati tervezet helyzetelemzését, így szerinte az abból levont következtetések és megoldási javaslatok többsége is téves.
Gémesi György az MTI-nek nyilatkozva kifejtette, a reformtervezetnek csak egy kis "szelete" az, hogy az apróbb településeken megszűnnének az önálló polgármesteri hivatalok, a nagyobbik baj annak a ténynek a figyelmen kívül hagyása, hogy az önkormányzatok eddig is erejükön felül teljesítettek településük működésének biztosítása érdekében. A MÖSZ-elnök úgy véli: a tervezetben számos nehezen értelmezhető megfogalmazás, ellentmondás, illetve válasz nélküli kérdésfelvetés található. Nem tudni például, hogy mitől lenne az új önkormányzati rendszer jobb a mostaninál - tette hozzá.
A gödöllői polgármester szerint az is furcsa, hogy miközben Európában mindenütt a decentralizáció felé haladnak, addig nálunk egy erőteljes centralizációt sejtet a tervezet, pedig a MÖSZ álláspontja szerint a helyben megoldható önkormányzati feladatoknak helyben kellene maradniuk, mert ez költségkímélőbb és hatékonyabb megoldás. Mint mondta, igyekszik összegyűjteni a MÖSZ észrevételeit, javaslatait, hogy a jövő keddi, Tállai András önkormányzati államtitkárral tartandó tárgyaláson ismertethesse azokat.