A kibertérben is dübörög a kampány, ott is fideszes fölénnyel
A kibertérben folyó választási kampánynak eddig a Fidesz és a Jobbik a nyertese – derül ki a Maven7 Hálózatkutató Zrt.-nek a Political Capital politikai elemző intézettel együttműködésben januárban is elvégzett átfogó Facebook-kutatásából. A főbb magyarországi pártok több mint ötszáz – központi, illetve helyi – hivatalos oldalát tekintették át, és nálunk még nem vizsgált adatmennyiséget, több mint 267 ezer felhasználó valódi online politikai aktivitását elemezték (a korábbi hasonló vizsgálat itt olvasható).
Többek között azt tekintették át, hogy a pártok – illetve egyes vezetőik – közösségi oldalait hány aktív felhasználó látogatja – mennyien lájkolják az adott helyen megjelenő posztokat –, illetve milyen átfedések vannak a különböző politikai szervezetek között.
Kiderült, hogy minden párt esetében van néhány, nagyobb táborral rendelkező oldal, és ezek a felhasználók révén szoros kapcsolatban vannak egymással. A különböző szervezeteknél megfigyelhető ugyanakkor egy jelentős holdudvar is, ám a helyi oldalak csak laza kapcsolatban vannak a „központtal”, így a kisebb közösségek tagjaihoz már nem feltétlenül ér el minden üzenet.
A Fidesz esetében a legtöbb kizárólagos lájkolóval Orbán Viktor és a Fidesz hivatalos oldala rendelkezik, és ezeknek van a legtöbb közös felhasználója is a kormányzópárt tömbjén belül. Érdekes, hogy az aktív látogatók alapján Varga Mihály és Orbán Viktor, valamint Pócs János, Jászapáti polgármestere és a miniszterelnök között a legszorosabb a kapcsolat.
A kormányzó pártok holdudvara igen kiterjedt, azaz sok olyan Facebook-oldallal rendelkeznek, ahol kevés a kizárólagosan ott aktív felhasználó, de kevés a közös felhasználó is, aki becsatornázná őket a „főbb” oldalakhoz.
Érdekes, hogy a baloldali tömbbel közös felhasználók leginkább Orbán Viktor és az Együtt 2014 hivatalos oldalát kötik össze: azaz sok olyan ember van, aki mind Orbán Viktor, mind az Együtt 2014 posztjait lájkolja. Januárban tehát a több irányba kötődők közül a legtöbben a Fidesz és az Együtt 2014 között helyezkedtek el.
Ez összhangban van a hagyományos közvélemény-kutatások eredményeivel, amelyek szerint az Együtt-PM szavazótáborának egy része nem a korábbi baloldali szavazókból került ki. Egyébként a kutatók megállapították, hogy valamennyi pártnak van más politikai szervezetekkel átfedő közössége, tehát ügyes kommunikációval egymástól is „rabolhatnak” szavazókat.
A baloldali tömbön belül szintén elkülöníthető egy sűrű középső hálózati rész, amelyben kiemelten sok kizárólagos támogatóval bír az Együtt 2014 hivatalos lapja, valamint felzárkózott az MSZP hivatalos oldala és Mesterházy Attila oldala is. Jelentős egyirányú táborral rendelkezik Gyurcsány Ferenc, aki az MSZP-hez, Mesterházy Attilához és Bajnai Gordonhoz is sok közös felhasználóval kapcsolódik, azaz a Facebookon is egy tömböt alkot a hónap során közös listát állító ellenzék.
A baloldali összefogás többi tagja is képviselteti magát a tömbben, így a Párbeszéd Magyarországért hivatalos oldala és képviselői – Szabó Rebeka, Jávor Benedek, Karácsony Gergely – is itt helyezkedik el, csakúgy, mint a Szolidaritás, amely hivatalos oldala egymagában rendkívül sok kizárólagos szimpatizánssal rendelkezik. Nagy online szimpatizánsi tábora van még a DK részéről Vadai Ágnesnek, Varju Lászlónak és a párt hivatalos oldalának, az MSZP részéről pedig Kunhalmi Ágnesnek, Botka Lászlónak, Baja Ferencnek, Horváth Csabának és Szanyi Tibornak.
A baloldali összefogás tagjaival sok közös felhasználó által összekapcsolódva, de mégis elhatárolható az LMP hivatalos oldala és három jelentős képviselője – Schiffer András, Szél Bernadett és Ertsey Katalin.
A Jobbik a világhálón szintén rendelkezik egy sűrű hálózattal, amelyben nagy csomópont a párt hivatalos oldala és ifjúsági tagozatának oldala, valamint Vona Gábor és a korábbi adatokhoz képest a centrumba kerülő, azaz sok aktív kizárólagos követővel rendelkező Dúró Dóra, valamint Morvai Krisztina. Ezek az oldalak egymással is sűrű közös felhasználói hálóval kapcsolódnak össze.
Január elején a Fidesz erősen a többi párt felett kezdett napi 18 ezernél több egyirányú online szimpatizánssal, amelyet a Jobbik követett tízezer körüli felhasználóval.
A baloldali pártok csak jóval lemaradva következtek utánuk. Az év első két napján kéz a kézben haladt az összefogás akkor már megállapodott két tagja – az Együtt 2014 és az MSZP – ezer körüli online támogatóval. Később az ellenzék valamelyest csökkentette lemaradását, azaz a nagy hírértékű főbb eseményeket – ilyen volt például az összefogás kibővítése – sikerült online kommunikációjukkal a felhasználók mobilizálására felhasználni, de együttesen sem közelítették meg a napi tízezer lájkot (a legsikeresebb MSZP nagyjából ennek felét kapta). Így a Fidesz egyetlen valódi kihívója e hónapban a Jobbik volt, amely egyszer-egyszer le is tudta előzni a kormánypártot egyirányú online támogatói számával.
A hónap közepén a baloldali összefogás kibővítésének hivatalos bejelentése, a DK beemelése a szövetségbe azonban leginkább az MSZP és a Gyurcsány-párt számára hozott online támogatókat, míg a többieknél nem eredményezett érdemi változást a Facebookon sem. Sőt, az Együtt 2014 esetében még némi visszaesés is kivehető volt. Azaz, ahogyan a közvélemény-kutatások eredményei alapján az „offline” világban sem mutatható ki a baloldali ellenzéki tábor jelentős bővülése, úgy az Összefogás érdemben nem tudta növelni az abban részt vevő pártok online táborát sem.
A Fidesz számára a hónap igen hullámzó volt, a választási időpont kihirdetésének napján tudott kiemelkedő számú felhasználót mobilizálni – hasonlóan a Jobbikhoz. A hónap közepétől a két jobboldali párt ezt leszámítva szinte végig ellentétes pályát írt le, azaz feltehetőleg egy-egy sikeres kommunikációs húzással részben azonos felhasználói kört tudnak egymástól elcsábítani.
Az elemzés szerint a legnépszerűbb politikus Orbán Viktor, aki a vizsgált időszakban 168 ezer lájkot kapott.
A nagyjából ötszáz rajongói oldal áttekintése után érdekesen alakult a politikai népszerűségi sorrend. Orbán Viktor Fidesz-elnök a vizsgált időszakban 168 ezer lájkot kapott, míg 118 ezerrel második Vona Gábor, a Jobbik első embere. Őket alaposan leszakadva, 64 ezer lájkkal az Együtt vezetője, Bajnai Gordon követi, míg Gyurcsány Ferenc DK-elnöknek 48 ezer, Mesterházy Attila MSZP-elnöknek 41 ezer jutott. Az LMP társelnökét, Schiffer Andrást ugyanakkor mindössze 9300-an lájkolták.