A Jobbik betiltását kezdeményezi a DK
Molnár Csaba, a DK alelnöke kedden az MTI-nek elmondta: jogi érvelésükben azt állítják, hogy a Jobbik működése megalakulása óta "folyamatosan és erősödő mértékben törvénysértő". Hivatkoznak arra, hogy a Jobbik parlamenti javaslataiban és felszólalásaiban központi szerepet kap a cigányság elleni indulatkeltés, az előítéletek mélyítése. Megítélésük szerint ez kimeríti a közösség elleni izgatás bűntettét és - az alaptörvénybe ütköző módon - sérti a romák emberi méltóságát.
A DK szerint a Jobbik a tartózkodási hely szabad megválasztásához fűződő alapjogot is korlátozná azzal, hogy több ízben a cigányság "lakóhely szerinti elkülönítését" javasolta. A dokumentum szerint a Jobbik parlamenti tevékenységében "kódolt formában, de hangsúlyos szerepet kap" a zsidóság elleni hangulatkeltés, amire több példát is hoznak, köztük Gyöngyösi Márton múlt heti felszólalását. Molnár Csaba szerint mindez a szabad vallásgyakorlás jogát, a személyi biztonsághoz, illetve a magánélet tiszteletben tartásához fűződő jogot is sérti.
A Demokratikus Koalíció indítványában hivatkozik arra, hogy a Jobbik halálbüntetés-párti, továbbá kizárná a választójogból azokat, akik nem végezték el az általános iskolát.
Molnár Csaba szerint törvénysértő a Jobbik parlamenten kívüli működése is. Ezt a Magyar Gárda létrehozásával, majd annak betiltása után a "pártmilícia" szerepét betöltő újabb szervezetek alakulásával támasztotta alá. Véleménye szerint a Jobbikhoz köthető szervezetek sorozatosan megsértik az egyesülési törvényt.
A DK beadványa szerint a Jobbik működése ellentétes az 1947-es párizsi békeszerződéssel, amely tiltja, hogy fasiszta jellegű, illetve revizionista szervezetek működjenek Magyarországon, valamint - ugyanebből a megfontolásból - az 1945-ös moszkvai fegyverszüneti egyezménnyel is.
Mindebből kiindulva a Gyurcsány Ferenc vezette párt azt indítványozza, hogy a legfőbb ügyész törvényességi ellenőrzési jogkörében eljárva forduljon keresettel a bírósághoz, és kérje a Jobbik megszüntetését.
Molnár Csaba hangsúlyozta, hogy a beadványt még nem küldték el az ügyészségnek. Ehelyett a Fidesz, a KDNP, az MSZP és az LMP frakciójához fordultak támogatásért, mondván, hogy a közös fellépés nagyobb nyomatékot adhat kezdeményezésüknek.