Baleset Japánban: kiemelt sugárzás-ellenőrzés Magyarországon is
A Japánban bekövetkezett földrengést követő atomerőművi baleset igen csekély valószínűséggel befolyásolhatja a magyarországi sugárzási viszonyokat, mégis kiemelt figyelmet fordítanak a környezeti sugárzás ellenőrzése – tudatja a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság hivatalvezetője.
Dobson Tibor közleménye szerint a háttérsugárzás a földrengést megelőző napokban 57 és 157 nSv/óra között ingadozott, s a napi átlag 90 nSv/óra volt. A hétfői mérési adatok alapján egyértelműen kijelenthető, hogy az országos háttérsugárzás jelenleg is a sokévi átlagnak felel meg.
A háttérsugárzás mértéke nálunk hosszabb időszak alatt 60-160 nSv/óra körül alakul. Ez az érték függ a mérési hely magasságtól és a talaj típusától, illetve az időjárástól. A háttérsugárzás kapcsán arról sem szabad megfeledkezni, hogy az emberi test is tartalmaz sugárzó anyagokat.
Magyarországon a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, a Magyar Honvédség, a Paksi Atomerőmű Zrt., az Országos Meteorológiai Szolgálat, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium és a Bátaapáti Radioaktív Hulladékokat Kezelő Közhasznú Nonprofit Kft. közös üzemeltetésében mintegy 150 radiológiai mérőállomás ellenőrzi folyamatosan a sugárzási helyzetét, annak változásait.
A radiológiai távmérő állomások adatait a BM OKF főügyeletére, valamint a Nukleáris Baleseti Információs és Értékelő Központjába továbbítják, ahol folyamatosan elemzik, értékelik azokat, s az eredményeket a katasztrofavedelem.hu honlapon folyamatosan közzé is teszik.