A gyerekhalált szinte lehetetlen feldolgozni
Pénteken ismét szolgálatba léptek azok a tűzoltók, akik kedden reggel vonulás közben karamboloztak egy busszal és maguk is sérüléseket szenvedtek. Öten újra dolgoznak, egy társuk, akinek a balesetben megrepedt a nyakcsigolyája, még otthon lábadozik. Őt orvosai még nem engedték munkába. A többiekben – mondta el lapunknak a fővárosi tűzoltók szóvivője –, fel sem merült, hogy kihagyják a szolgálatot.
Kedd reggel, a Moszkva térnél egy távolsági busszal ütközött egy tűzoltóautó. A személyzet, mihelyst kikászálódott a roncsokból, azonnal hozzálátott az utasok mentéséhez. Az csak később derült ki, hogy a tűzoltók maguk is megsérültek, komoly fájdalommal járó zúzódásokat és húzódásokat szenvedtek, a csigolyarepedésről nem is szólva. Amint munkájukat átvették, maguk is orvosi ellátásra szorultak.
Úton volt azonban egy másfajta segítség is. A Fővárosi Tűzoltó Parancsnokságon (FTP) működik egy olyan, 24 órás pszichológiai készenléti szolgálat, amelynek szakemberei segítenek feldolgozni a tűzoltókat ért traumákat. Margittai Andrea főhadnagy, az FTP pszichológiai osztályának vezetője egy kollégájával azonnal a helyszínre indult, hogy gondjaiba vegye a balesetet szenvedett tűzoltókat.
– Minden hasonló esetben, még akkor is, ha ezt nem igénylik, próbálunk segíteni a tűzoltóknak, hogy kiadják, kibeszéljék magukból a történtekkel kapcsolatos gondolatokat, érzéseket, a feszültségeiket, félelmeiket, hogy így könnyebben dolgozhassák fel az őket ért traumát. Az azonnali kríziskezelés segíthet megelőzni az úgynevezett poszttraumás stresszt, amelynek később súlyos következményei lehetnek – foglalja össze legfontosabb feladatukat a szakpszichológus.
A tűzoltóban időről-időre, mintegy villanásszerűen jöhetnek elő az emlékek, amelyek szorongást, feszültséget, álmatlanságot, ingerlékenységet, súlyosabb esetben depressziót okozhatnak. Ha ezek az emlékképek még jóval hetek, hónapok után is bevillannak, marad a feszült, beszűkült készenléti állapot, és az ember kerüli mindazt, ami az átélt eseményre emlékezteti, ráadásul alvászavara sem rendeződik, akkor már poszttraumás stressz betegségről beszélhetünk. Ezért fontos, hogy a szakemberek azonnal próbáljanak segíteni – mondja Margittai Andrea.
A keddi balesetet szinte már „rutinosan” szenvedték el a tűzoltók, de a pszichológusoknak ez nem jelentett rutinfeladatot – minden eset egyedi. Margittai Andrea elmondta, hogy pályafutása alatt a legsúlyosabb traumát akkor szenvedték el a tűzoltók, amikor a műegyetemi tűzben három bajtársukat vesztették el. Bár az eset már több mint két éve történt, még mindig vannak olyan kollégáik, akik kezelésre szorulnak, hiszen nem tudnak szabadulni a feszültégtől, a nyomasztó érzésektől.
A műegyetemi tűznél a tűzoltók érintettsége erős volt, hiszen egyrészt a történteket magukra vetíthették és a „velem is megtörténhetett volna” érzése párosult azzal a tehetetlenséggel, amelyet úgy fogalmaztak meg: „talán mi segíthettünk volna”. A bajtársiasság, az együvé tartozás miatt pontosan átélték kollégáik halálát.
Ugyancsak a pszichológusok minden tudására szükség van akkor, amikor olyan kollégán kell segíteniük, akinek egy riasztáskor saját családtagját, vagy ismerősét kell mentenie.
A legtapasztaltabb tűzoltók egybehangzóan állítják, hogy a gyerekhalált szinte lehetetlen feldolgozni. A pszichológusoknak ilyenkor azt kell elérniük, hogy a tűzoltók az érzelmeiket le tudják választani a tevékenységükről, el tudjanak távolodni a személyes érintettségtől.
Margittai Andrea elmondta, hogy nem véletlenül helyeznek már a kiválasztásnál is komoly hangsúlyt a pszichés alkalmasságra. Jó, ha az átlag népesség harmadának vannak olyan képességei, amelyek feltételei annak, hogy valaki jó tűzoltó legyen.
– Végy egy olyan embert, akinek magas a feszültségtűrő és jó a feszültségoldó képessége, de nincs pánikra való hajlama. Ők azok, akik nem „lebénulnak” vagy összezavarodnak a veszélyhelyzetben, hanem ez erősíti cselekvő képességüket. Persze még sok egyéb más képesség, készség szükséges ahhoz, hogy valaki megfeleljen.
A keddi baleset után történtek is ezt bizonyították. Az úgynevezett altruista, azaz segítő, támogató viselkedésforma, az elhivatottság erősítette a gyors helyzetfelismerő és cselekvőképességet, miközben háttérbe szorította a fájdalmat. Vagyis az FTP pszichológusai megpróbálják kiválogatni azokat, akik képesek az önfeláldozásra.