A Fidesz szerint feltárható lesz a múlt
Elengedhetetlennek tartja a Nemzeti Emlékezet Bizottsága létrehozását a Fidesz a múlt jobb megértéséhez - közölte a kormánypárt szóvivője vasárnapi sajtótájékoztatóján.
Zsigó Róbertet azzal kapcsolatban kérdezték, hogy Schiffer András, az LMP társelnöke a nap folyamán arról beszélt, pártja szerint a Fidesz-KDNP továbbra sem akarja az akták nyilvánosságát a múlttal kapcsolatban, mert a Nemzeti Emlékezet Bizottságáról szóló törvényjavaslatuk azt nem helyettesíti.
A Fidesz szóvivője erre reagálva azt mondta: 23 évvel a rendszerváltás után jobban meg kell ismerni a kommunista diktatúra hatalmi működését. A kormánypárt várta a Nemzeti Emlékezet Bizottságáról szóló kormányzati előterjesztést, "hiszen az elengedhetetlen ahhoz, hogy jobban megértsük a múltat" - hangsúlyozta.
Az indítvány célja megfordítani azt az állapotot, amelyben "a jogszabályi környezet a kommunista rezsim áldozataival szemben az ügynökök irányítói számára nyújtott védelmet" - mondta Zsigó Róbert. Kiemelte továbbá, hogy a javaslat bővíti a múlt dokumentumaihoz való hozzáférés lehetőségét.
A kommunista diktatúra hatalmi működésének feltárása lesz a Nemzeti Emlékezet Bizottsága feladata. Létrehozását pénteken törvényjavaslatban kezdeményezte Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter. A kormány lehetővé tenné, hogy a diktatúrában megfigyeltek nyilvánosságra hozzák megfigyelőik nevét.
A tervezet szerint a „megfigyelt személy megismerheti a róla jelentő, illetve vele foglalkozó hivatásos alkalmazott, hálózati személy és operatív kapcsolat természetes személyazonosító adatait”, és azokat nyilvánosságra is hozhatja. A ma hatályos szabályok szerint az egykori ügynökök kilétét még hozzátartozóik kérésére sem fedik fel.