A Fidesz és a Jobbik: beérett a vetés
"A Jobbik olcsó módon rájött, sót kell szórni kell a sebekbe"
Kétrészes elemző cikksorozat indul a csütörtöki Magyar Narancsban a Jobbik múltjáról, politikájáról, vezetőinek és tagjainak nézeteiről. Az Index által ismertetett első részben egyebek mellett az olvasható, hogy a mozgalom ötlete 2002 májusában, egy sörözőben merült fel, a jobboldal választási vereségét követően. Az alapítók alkalmatlannak érezték a Fideszt a nemzeti értékek képviseletére, a MIÉP-et pedig elavult, diktatorikus képződménynek tartották. A szélesebb szavazói bázis eléréséhez azonban erős, a radikális sajtón túlmutató médiajelenlétre volt szükségük, ebben pedig a Fidesz segített nekik. A két párt nem szervezett keresztbe egymásnak, sőt - a Fidesz kérésére - a Jobbik olykor ráerősített egy-egy fideszes témára, ügyre, médiafelületért cserébe.
A jobboldali sajtó vezetői, köztük Bencsik András, a Demokrata főszerkesztője is egyértelművé tették, a Jobbik csak addig élvezi támogatásukat, amíg nem mennek szembe az egységes jobboldal eszményével. Csakhogy a Jobbik mostanra már megerősödött, és nem szorul a Bencsikék gyámkodására. Az áttörést a Magyar Gárda megalapítása, és a "cigánybűnözés" napirendre tűzése hozta el. Bencsik ma már elhatárolódik a Gárdától: "fölfedeztek egy nyerő kártyát, (...) ám a Jobbik olcsó módon rájött, hogy sót kell szórni a sebbe. A cigánybűnözés-fogalom használata azt jelenti: van kollektív bűnösség. Nagyon nem korrekt ezt használva megszólítani az alsó-középosztályt." A Jobbik a Narancs elemzése szerint az átalakulás fázisában van: az EP-választásra készülve komoly párt imidzsét építik, és ideológiai témák helyett jó érzékkel lovagolják meg a kisemberek félelmeit.
Búcsú a 13. havi nyugdíjtól?
Jövőre megszűnne a 13. havi nyugdíj, a bruttósítandó családi pótlékot befagyasztaná a kormány, a gyed folyósítását egy évre csökkentené, a gyes pedig két év időtartamú lenne - írja a csütörtöki Magyar Nemzet. A napilap kormányzati forrásból úgy értesült: brutális megszorításokról és elvonásokról döntött szerdán a kabinet. A cikk szerint az IMF ellenőreinek soros látogatására egy kész intézkedési tervet állított össze a kormány.
A Magyar Nemzet szerint Gyurcsány Ferenc miniszterelnök erre az évre vonatkozóan hamarosan 80-100 milliárd forintos kiadáscsökkentő lépéseket jelent be, ezek között lehet, hogy 30 milliárd forintot vesznek el az egészségügyi alapból és 50 milliárd forinttal csökkentik a minisztériumok kiadásait. Ezen túl az intézmények dologi kiadásait is megkurtítaná a kormány. A lap szerint a kabinet az intézkedések szükségességét azzal indokolja, hogy tartani akarja az úgynevezett eredményszemléletű, 2,6 százalékos költségvetési hiányt.
Gyurcsány kezében a felmosórongy, a Fidesz a vödröt rugdossa
A 2006-os választások óta ugyanazt a programot képviselem - állítja Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a HVG ma megjelent számában adott interjújában. A kormányfő ígéri, szavazatvásárlás nem lesz, jövőre is Magyarország megújításának programjával kampányol majd. Gyurcsány az interjúban hibás döntésnek nevezi az ötéves adócsomagot. Úgy fogalmaz: „Orbán nem mumus, akivel ijesztgetni kell az országot, hanem a nemzeti radikalizmust, a tekintélyelvű antidemokratizmust és a fundamentalista konzervativizmust megtestesítő és azzal reálisan fenyegető politika első számú vezetője. A veszély nem a személyből, hanem politikájából fakad. Politikai bátorítást és legitimációt a Jobbik a Fidesztől és annak vezetőitől kapott." A reformokról és az ellenzék hozzáállásáról azt mondta: „az nem megy, hogy míg a kezemben felmosórongy van, ők felrúgják a vizesvödröt."
Molnár Gyula viccelt
A Pa-Dö-Dő együttes és Caramel énekes kinézetén és származásán viccelődött az újbudai önkormányzat testületi ülésén Molnár Gyula szocialista polgármester - olvasható a Magyar Hírlapban. A lap szerint Schneller Domokos (Fidesz) elmondta: arról érdeklődött a kerület vezetőjénél, hogy a különböző rendezvényekre kifizetett sztárgázsik 42 millió forintos összegét nem lett volna-e jobb a beázó iskolaépületek tetőinek megjavítására fordítani, és példaként hozott fel néhány popelőadót, aki a kerületben lépett fel. Molnár Gyula azzal riposztozott: felkéri munkatársait, olyan rendezvényeket szervezzenek ezek után, amelyekre nem elhízott és cigány művészeket hívnak meg.
A lap forrásai azt állítják, hogy a baloldalról és az alpolgármesterek közül is többen nevettek Molnár "poénján". Schneller elmondta, azonnal visszautasította ezt a hangot, mivel a polgármester nem bélyegezhet meg senkit etnikai hovatartozás és a testsúlya alapján. Szőke László, az Újbudai Városszépítő Egylet képviselője az ülésen ugyancsak bírálta a polgármester szavait, erre Molnár Gyula elnézést kért - ismerteti a Magyar Hírlap.