A Fidesz-kormány három csapása az országra
Az MSZP leköszönő pártelnöke a párt vasárnapi kongresszusán azt mondta: a szocialista párt azért állít Balogh András személyében saját államfőjelöltet, mert meg kell mutatnia, nemcsak kritizálni tud, hanem másik utat, példát és embert tud mutatni. Lendvai Ildikó a kongresszus - az államfőjelölésre a sajtó számára is nyílttá tett - ülésén azt mondta: az MSZP a jelöléssel meg akarja mutatni, hogy szerinte milyen a köztársaság első embere, a demokratikus köztársaság igazi szelleme. Az MSZP-nek a legerősebb ellenzéki pártnak van elég ereje és joga is államfőt jelölni - emelte ki.
Mint mondta, az MSZP egy másik politikai kultúrával, világfelfogással szemben szeretni megmutatni, hogy mit akar. A szocialista párt a "konzervatív fordulattal, turulállító, koronaúsztató, csendőrséggel kacérkodó, egyház és állam határait összemosó, dölyfős, giccses és álszent politikával szemben" fel tudja mutatni - tette hozzá -, hogy nem csak ilyen Magyarország van, hogy Magyarország nem ilyen.
Gyurcsány Ferenc szerint a Fidesznél egyelőre nem terveket, hanem zavart és "butaságok" sorozatát látni. A volt kormányfő az MSZP vasárnapi kongresszusára érkezve mondta ezt az újságíróknak. Gyurcsány Ferenc arra a kérdésre, hogy lesz-e pártszakadás, úgy fogalmazott: "dehogy lesz!".
Lendvai Ildikó a Miniszterelnökség államtitkára, Varga Mihály által szombaton bejelentettekre - miszerint a kormány tartani kívánja a 3,8 százalékos idei államháztartási hiánycélt -, úgy reagált: Varga Mihály "bűnvallomást" tett, amit eddig mondott a Fidesz, "felelőtlen hazugság" volt; a Fidesz most visszavonta az idei évre vonatkozó ígéreteit.
Kiss Péter: fel kell dolgozni az elmúlt éveket
Kiss Péter elnökségi tag annyit mondott: értékelik az elmúlt évek politikáját és az ellenzéki politizálás fő irányairól lesz szó a kongresszuson. Ezzel kapcsolatban úgy vélekedett: határozott, elvi ellenzék lesz az MSZP a Fidesz új rendszerépítő, új államideológiát kialakító szándékaival kapcsolatos kérdésekben, de a gyakorlatias, az emberek hétköznapjait érintő ügyekben mérlegelni fognak, mit támogatnak, mit nem. Úgy fogalmazott: nem eleve nemmel, a Fideszre-re "vadászva" kell a Parlamentbe menni, de az emberek érdekeit védeni kell.
Kiss Péter arra a kérdésre, hogy le kell-e számolni a gyurcsányi örökséggel, azt válaszolta: a helyzet bonyolultabb, fel kell dolgozni az elmúlt éveket, de a négy évről úgy kell beszélni, amit a társadalom ítéletként ki is mondott, és a Fidesz ehhez igyekszik alkalmazkodni: a válságkezelés, az egyensúlyteremtési szándék rendben volt, ugyanakkor tanulságok is voltak többi között a végrehajtásban.