A diszkrimináció csúcsa a tolerancia jegyében

Van rosszabb annál, ha valakit mássága miatt diszkriminálnak: amikor a Budapest Pride egyik helyszínére nem engedik be a melegeket, mert romák.

Helybenhagyta a másodfokú bíróság az Egyenlő Bánásmód Hatóság (EBH) tavalyi határozatát, amelyben elmarasztalt egy budapesti szórakozóhelyet azért, mert három fiatalt nem engedett be.

Roma származású transzvesztita aktivistákról van szó. Ők 2011-ben részt vettek a Budapest Pride elnevezésű felvonulás előkészületi munkálataiban, majd a rendezvény után szórakozni indultak. Este 11 körül érkeztek meg a VI. kerületi Alterego Club elé, amelyről úgy tudták: a rendezvény egyik helyszíne.

A melegek által kedvelt szórakozóhelyen azonban útjukat álta a klub egyik alkalmazottja, és arra hivatkozva, hogy nincs tagsági kártyájuk, megtagadta a belépést. Amikor látni való volt, hogy folyamatosan áramlanak be az emberek mindenféle tagsági nélkül, az alkalmazott a dress codra hivatkozott. A fiatalok öltözéke azonban – és ezt fotók igazolják – semmivel nem volt rosszabb, mint azoké, akiket beengedtek. Az eset kapcsán a Pride egyik szervezője, a Szivárvány Misszió Alapítvány is elítélte az Alterego Clubot, a fiatalok pedig a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Irodához (NEKI) fordultak.

Muhi Erika, a szervezet igazgatója elmondta: megpróbáltak peren kívül megegyezni, de a szórakozóhely válaszra sem méltatta őket. Ezek után az EBH elindította az eljárást, de az az Alterego Club időhúzása miatt lassan haladt: nem vették át a tértivevényes megkereséseket, hivatalos iratokat. Az elsőfokú döntés a klubra végül egymillió forint bírságot rótt ki, mert a szórakozóhely megsértette az egyenlő bánásmód követélményét. A döntés után a klub fellebbezett, de ­hiába: másodfokon megerősítették az EBH döntését.

A történtek megrázták a fiatalokat. – Mindez ráadásul egy olyan rendezvény kapcsán érte őket, amelynek a célja a másság elfogadása, a tolerancia erősítése volt. A rendezvényen azzal a belső motivációval vettek részt, hogy átéljék: őket is el lehet fogadni. Az Alterego Club alkalmazottai és tulajdonosai részéről közvetlen és közvetett formában is olyan arculcsapást szenvedtek el, amely a társadalomból való kirekesztettségi érzésüket tovább mélyítette – írta az EBH-nak írt beadványban Muhi Erika. 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.