A demokratikus ellenzék kivár, a civilek veszik át a kezdeményezést

Ha egyelőre szűk körben is, de végre összeül a Szolidaritás által összehívott társadalmi kerekasztal. A mozgalom szerint a demokratikus politikai pártok egyelőre kivárnak, és önmaguk pozicionálásával vannak elfoglalva, így a civilek veszik át a kezdeményezést.

Hosszú előkészítés után összeülhet a Magyar Szolidaritás Mozgalom által meghirdetett társadalmi kerekasztal – tudtuk meg Kónya Pétertől, a mozgalom társelnökétől. A résztvevők szerdán és csütörtökön elsőként az egészségügyről, a szociális ügyekről, valamint a kis- és közepes vállalkozások helyzetéről vitatkoznak.

A Szolidaritás már korábban meghirdette, hogy az Orbán-kormány leváltásában érdekelt erők részvételével létrehozza a Demokratikus Ellenzéki Kerekasztalt (DEKA), ahová a pártokat és a társadalmi szervezeteket várták. Az LMP azonban leszögezte, hogy nem vesz részt egy ilyen fórum munkájában, így a szervezők úgy döntöttek, elsőként a civileket ültetik egy asztalhoz.

Az elmúlt években, sőt évtizedekben rendkívül sok probléma halmozódott fel Magyarországon, amelyek megoldására most nem pártpolitikai érdekeket szolgáló megoldást kell keresni – hangsúlyozta kérdésünkre Kónya. Ráadásul szerinte a Fidesz nemhogy javította volna a különböző, az előző hatalommal elégedetlen és változást szorgalmazó társadalmi csoportok helyzetét, hanem egyenesen az ellenkezője történt: nőtt a létbizonytalanság, növekedtek a társadalmi és regionális feszültségek.

Ebben a helyzetben – véli a Szolidaritás társelnöke – alapvető fontosságú, hogy a megoldásra váró kérdésekről mind szélesebb körű egyeztetés folyjék, amely részben pótolhatja a Fidesz-kormány intézkedéseit megelőzően rendre elmulasztott társadalmi vitát is. Így maga tulajdonképpen szerencsésnek tartja, hogy első körben a civilek beszéljenek a megoldandó problémahalmazról, s próbáljanak kiutat találni.

Kónya úgy látja, a demokratikus politikai pártok egyelőre kivárnak, és önmaguk pozicionálásával vannak elfoglalva, a civileknek – bár esetleg csak átmenetileg – ezért is át kell venniük a kezdeményezést. A társadalmi kerekasztal feladata ebben a helyzetben az lehet, hogy a jelenlegi hatalommal szemben olyan alternatívákat dolgozzon ki, amelyek széles körű társadalmi konszenzuson alapulnak.

Nemcsak az orbáni „rendszerváltás” okozta károkkal kell szembenézni, hanem sok évtized zsákutcába vezető politikai gyakorlatával is – jelentette ki Kónya. Ehhez társul a politikai pártok hitelvesztése, a civil kontroll hiánya, a fékek és ellensúlyok rendszerének felszámolása. Ezt tetézi a Fidesznek az a sajátos demokráciafelfogása – fogalmazott –, amelynek következményeként a jogszabályi környezet és az intézményrendszer úgy alakult át, hogy az már önmagában gátja a hagyományos demokratikus értékekhez való visszatérésnek.

A most kezdődő tárgyalások kapcsán Kónya elmondta: a kerekasztalhoz azok a civil szerveződések – közöttük szakszervezetek – ülhetnek, amelyek előzetesen bejelentkeztek. Egyelőre 15-20 résztvevőre számíthatnak, ami nem túl sok, de a Szolidaritás társelnöke szerint ennél jóval többen jelezték már, hogy be kívánnak kapcsolódni a munkába.

Ugyanakkor számos neves személyiséget – többek között volt minisztert és államtitkárt, nemzetközi hírű szakértőt, de még közismert jobboldali közgazdászt is – sikerült megnyerniük. Konkrét neveket egyelőre Kónya nem kívánt elárulni, de azt elmondta, hogy több tudományos műhely anyagait felhasználhatják a konzultációk során.

A napirendre vett kérdések köre egyébként május-júniusban tovább bővül, s az alkotmányozás – a demokrácia alapintézményei –, a közrend és közbiztonság, a biztonságpolitika kerül terítékre. Emellett az oktatás, a tudomány és a kultúra alapkérdései sem kerülhetők meg.

Kónya elmondta, hogy a civil szerveződések és szakértők bevonásával – először nem nyilvános munkaértekezleteken – körvonalazódó stratégiai programok tervezetét később nagyobb nyilvánosság előtt is bemutatják, és vitára bocsátják. Tervezik egyebek mellett azt is, hogy vidéken fórumok során ismertetik elképzeléseiket, így a helyi szerveződések szintén véleményt nyilváníthatnak.

A programalkotó munka a Szolidaritás társelnöke szerint az év végéig biztosan eltart. Utána kerülhet sor arra, hogy a szélesebb körű társadalmi támogatottságot élvező elképzeléseiket a demokratikus ellenzéki pártok elé tárják. Kónya bízik benne, hogy a civil kerekasztal által kidolgozott dokumentumok a Fidesz választási rendszere miatt együttműködésre kényszerített pártok számára is közösen vállalható elemeket tartalmaznak majd.

A Szolidaritás a kerekasztalról

A kerekasztalnak az a feladata, hogy a demokrácia rendjének helyreállítása mellett olyan politikát dolgozzon ki, amely szabályozás és támogatások révén lehetőségeket nyújt a kitörésre a hátrányos helyzetű térségeknek és lakóiknak, a munkaképes munkanélkülieknek, a növekedésben akadályozott vállalkozásoknak, az egészségügyi és képzési rendszer szolgáltatásaiból kirekesztetteknek, a rasszizmus és más előítéletek áldozatainak, különféle közösségek kezdeményezéseinek, a kultúra munkásainak és mindazoknak, akik tevékenységükkel a demokrácia és a jólét kibontakozását kívánják elősegíteni. (Magyar Szolidaritás Mozgalom politikai nyilatkozata, 2012. február 6.)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.