Életmentésre nincs pénz? A beteg jól van, megnyugvásra semmi ok
Hazaengedték a miskolci megyei kórház idegsebészetéről azt a beteget, akinek - a krónika információi szerint - pénzhiány miatt utasították el életmentő műtétjét az Amerikai úti, Országos Idegsebészeti Tudomány Intézetben (OITI). A beavatkozást Miskolcon végezték el. A kórház főorvosa Csókay András a Népszabadságnak azt mondta: a nő jól van, hétfőn délután haza is ment.
A sikeres műtéttel azonban koránt sincs vége a történetnek. Az eset miatt az Országos Tisztiorvosi Hivatal vizsgálatot indított, hogy kiderítsék, milyen körülmények között, és jogosan küldték-e tovább Budapestről a beteget. Az ügyben érintett intézmények vitája a nyilvánosság előtt azóta is tart.
A múlt héten az intézet főigazgatója, Gusztonyi Ágnes cáfolta a Népszabadságnak, hogy a beteget pénzhiány miatt elküldték volna az intézetből. Határozottan állította: orvosai nem kértek más kórházaktól segítséget, mindössze azt kontrollálták, hogy a hozzátartozó által jelzett intézményben, valóban fogadják-e a beteget. Tudomása szerint ugyanis a beteg hozzátartozói ragaszkodtak a másik, a miskolci megyei kórházhoz.
Gusztonyi Ágnes, akkor a Népszabadságnak azt is elmondta: a beteg érműtétjét ekkor már ők is kitűzték, de a hozzátartozók hajthatatlanok voltak.
A beteg sikeres műtétjéről tájékoztató Csókay András főorvos a történteket továbbra is másként tudja. Mint mondta: az idegsebészeti intézet orvosa kereste őket, hogy elfogyott intézetükben a szóban forgó műtétekre költhető keret, és segítsék ki őket. Csókay András úgy tudja: a beteg hozzátartozója még azt is vállalta, hogy kifizeti a kétmillió forintot a kórháznak a műtétért, nagyon helyesen ezt elutasították, mivel azt jogszabály is tiltja akut műtét esetén. A főorvos szerint az ilyen relatív sürgős beavatkozásokért még külföldi állampolgártól sem kérhető pénz, azt soron kívül el kell végezni. Arra a kérdésre, hogy szerinte mi lehet, az eset következménye, Csókay András csak annyit mondott: egy normális, morális országban ilyenkor a főigazgató megfontolja, hogy felajánlja lemondását.
Lapunk ezúttal is kereste Gusztonyi Ágnes főigazgatót is, aki, mint mondta: az OTH vizsgálat végéig nem kíván nyilatkozni.
Az eset megosztja a szakmai közvéleményt is, lapunk úgy tudja: az idegsebészeti szakmai kollégium élénk levelezést folytat arról, hogy szabad-e a nyilvánosság előtt egy ennyire, „belső ügyet” kitárgyalni. Ám hiába kerestük a szakmai kollégium vezetőjét, nem vállalta a nyilatkozatot.