A 13. havi után a 12. és a 11. havi béreket is elveszik a közszolgáktól

Elutasítja a közszolgálati megszorításokat a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma.

A közszolgálati szakszervezetek felszólítják a kormányt a szociális párbeszéd intézményeinek működtetésére, valóságos nemzeti együttműködés rendszerének kialakítására, és ennek keretében a közszolgáltatásokat veszélyeztető tervezett intézkedések átgondolására - közölte a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF).

A SZEF szerint a kormány eddig semmilyen párbeszédet nem folytatott a szociális partnerekkel. Előzetes egyeztetés nélkül, tiltakozásaik ellenére fogadtatta el a parlamenttel a kormánytisztviselők jogállásáról szóló törvényt is.   

A közleményben a közszolgálati szakszervezetek felhívják a figyelmet arra, hogy miközben számos támogatható elemmel is találkoztak a tegnap bejelentett 29 pontos intézkedési tervben, elhibázottnak tartják azokat a kormányzati döntéseket, amelyek következtében további megszorítások sújthatják a közszolgálati munkavállalókat. A tervezett módosítások ugyanis szerintük számos olyan kockázatot hordoznak és társadalmi feszültséget gerjesztenek, amelyeknek éppen az elkerülése lenne ésszerű.

A közlemény szerint a változatlan mértékű minimálbér megadóztatása, az egykulcsos 16 százalékos személyi jövedelemadó bevezetése a ma is alacsony keresetű közszolgálati dolgozók tömegeit hozhatja a jelenleginél is hátrányosabb helyzetbe. A költségvetési forrásokból működő közintézményeknél és hivataloknál tervezett anyagi forráscsökkentés és az elhangzottak alapján nehezen értelmezhető 15 százalékos bértömeg-csökkentés hátrányosan érintheti az intézményeket - köztük a bölcsődéket, óvodákat, kórházakat, iskolákat -, valamint akár több tízezres létszámcsökkenést és a bérek csökkenését okozhatják.

"Az előző kormány elvette a 13. havi, az új pedig elveheti a 11-12. havi béreket is a közszolgálattól, megnehezítve, akár lehetetlenné téve 120-130 ezer közszolgálati munkavállaló devizahitelének visszafizetését, amely gazdasági érdekeket is veszélyeztet" - áll a közleményben.

A szervezetek a bejelentett intézkedések helyett inkább a korrupció elleni küzdelem összehangolását, jogi szabályozását és a törvény kivételek nélküli érvényesítését, a foglalkoztatás élénkítését, a fekete-szürke gazdaság kiszűrését, szigorú büntetését, és - nem utolsó sorban - a társadalmi tudás, műveltség növelése révén a munkaerő-piaci és a nemzetközi gazdasági térben való részvétel, a versenyképesség jobbítását ajánlják.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.