A leggazdagabb magyarok kilencszer annyiból szórakoznak, mint a legszegényebbek
Ezek szerint az átlagos költés 72 214 forint volt, a legalacsonyabb ötöd 41 022, a legmagasabb jövedelműek pedig 134 437 forintot költöttek fogyasztási jellegű kiadásokra. A legnagyobb tételeket az élelmiszer (26,7 százalék), a lakhatás és háztartási energia (22,8 százalék), valamint a közlekedés (11,1 százalék) jelentették. Egészségügyre a lakosság a fogyasztási kiadások 4,9 százalékát költi, szórakozásra 5,1, hírközlésre 6,6 százalékát.
Egyharmaddal több húsra
A különbségek azonban nagyok. Az alacsonyabb jövedelműek fogyasztásukból 32 százalékot költenek élelmiszerekre, és ez csak 13 236 forint. A magas jövedelmű ötöd nem egészen 21 százalékot, ez viszont forintban több mint duplája, 28 000 forint.
Húsra a felső jövedelmi ötöd forintban mintegy harmadával többet költ az átlagnál, és 80 százalékkal többet az alsó ötödnél. Halra pedig az átlag 2,2-szeresét, de még így is csak töredékét a húskiadásoknak. Gyümölcsre az alsó ötöd 3,4-szeresét, zöldségekre 2,4-szeresét költik a magasabb jövedelműek.
Nagy különbségek a szórakozásban
Az élelmiszerek között sem csak a forintkiadás számít. Amint a KSH írja, „Az alsóbb jövedelmi ötödökben élők élelmiszer-fogyasztásának erős jövedelmi korlátja van, így ezek a háztartások különösen árérzékenyek, az átlagosnál több olcsóbb és kevésbé egészséges táplálékot – pl. kenyeret és cereáliákat, olajokat, zsírokat vagy burgonyát – fogyasztanak."
„A legfelső jövedelmi ötöd háztartásai 10–26%-kal drágább élelmiszereket vásárolnak: kenyeret és cereáliákat 26, húst és halat 14, zöldségeket 13, gyümölcsöket 10%-kal magasabb áron szereztek be a legalsó jövedelmi ötödhöz képest."
A nagyobb különbségek azonban nem az élelmiszernél vannak. A felső jövedelmi ötöd forintban az alsónak 4-5-szörösét, az átlagos jövedelmű fogyasztónak is két-háromszorosát költi vendéglátásra, oktatásra, közlekedésre, hírközlésre, egészségügyre, lakberendezésre, ruházatra.