A Klubrádió beperli a médiahatóságot
A Klubrádió hamarosan kártérítési pert indít a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) ellen, mert a médiahatóság évekig hátráltatta a törvényesen járó frekvenciák kiadását, ami miatt a rádió jelentős anyagi hátrányokat szenvedett el.
Arató András elnök-vezérigazgató Reviczky Zsolt |
A Klubrádió még a 2010-es választások előtt pályázaton nyerte el a jelenleg használt 92,9-es, közösségi, tehát ingyenes frekvenciáját, de az akkori médiahatóság, az Országos Rádió- és Televíziótestület, majd annak jogutódja, az NMHH nem kötött vele szerződést. A Klubrádió több mint három évig pereskedett a frekvenciáért, a bíróság végül jogerősen neki adott igazat, így idén februárban váltott a 92,9-es hullámsávra. Mindeközben az addig használt 95,3-as kereskedelmi hullámhosszért éves szinten 55 millió forint plusz áfa frekvenciadíjat fizetett a médiahatóságnak.
Arató András, a Klubrádió elnök-vezérigazgatója lapunknak elmondta, első körben a médiahatósághoz nyújtották be kártérítési igényüket az elmúlt négy évben elszenvedett károk miatt, de az NMHH elzárkózott a károk megtérítésétől. Ezért fordulnak bírósághoz. A vezérigazgató egyelőre nem kívánta nyilvánosságra hozni, hogy mekkora kártérítést kérnek, mert a jogászok a napokban véglegesítik a periratokat.
Lapunk számításai szerint nagyságrendileg több százmilliós, akár milliárdos lehet a kárigény. Arató elmondta, nem csak a jogellenesen beszedett frekvencia-díjakat kérik vissza. A csaknem négy évig folyamatosan bizonytalanságban lebegtetett frekvenciajogosultság miatt a rádió elveszítette reklámbevételeinek döntő részét, hiszen a hirdetők nem tudtak biztos lábakon álló vállalkozásként tekinteni rá. Különösen úgy, hogy a rádió sokáig kéthavonta megújítgatott ideiglenes műsor-szolgáltatási szerződéseket kapott.
A vezérigazgató hangsúlyozta, súlyos sérelem érte és éri a rádió hallgatóit azáltal is, hogy a Klubrádió az elmúlt években a hatóság jogellenes és diszkriminatív tevékenységével összefüggő okok miatt elvesztette mind a tizenkét vidéki frekvenciáját.
A rádió anyagi helyzete továbbra is nehéz – hangsúlyozta a vezérigazgató. A hirdetők egy része az állandó műsor-szolgáltatási szerződés tudatában ugyan visszatér, de a reklámbevételek távolról sem fedezik a havi mintegy 30 milliós működési költséget. Ezért továbbra is kérik a hallgatók segítségét. Terveik szerint egy évben kétszer, tavasszal és ősszel gyűjtési hetet hirdetnek meg abban a reményben, hogy a hallgatók adományai jelentős mértékben hozzájárulnak a működési költségek előteremtéséhez.
Arató András hangsúlyozta, az elmúlt években súlyosan torzult a reklámpiac, az állami hirdetések szinte kizárólag a kormányhoz lojális médiumokban jelennek meg, a piaci hirdetők egy jelentős része pedig csak ott mer hirdetni, ahol a Szerencsejáték Zrt., abban bízva, hogy akkor nem követnek el „politikai hibát”. A vezérigazgató szerint ilyen környezetben a Klubrádió csak úgy tud talpon maradni, ha a hallgatók érdemben közreműködnek a feltételek megteremtésében.
Jelenleg a rádiót minden nyolcvanadik-századik hallgatója – két-háromezer személy – támogatja anyagilag. Arató megjegyezte, a Klubrádiót mintegy kétszázezer ember hallgatja naponta, tehát az egy főre jutó költség mindössze 150 forint havonta. A Hadd szóljon! Egyesület a Klubrádióért tevékenysége és programjai az elmúlt években is nagyban hozzájárultak a rádió működtetéséhez. Nemcsak a tagdíjak anyagi jelentősége számottevő, hanem az egyesület rendezvényeinek közösségteremtő hatása is nagyon fontos – mondta végül Arató András.