„A jogi banditizmus tényleges maffiatempóvá lényegült át”
Ennek kapcsán a Lattmann Tamás, Kozák Márton és Vajda Zoltán ügyvivő által jegyzett közleményben emlékeztetnek arra, hogy amikor egyesületük a tavalyi év során számos, „rendszerbontónak" nevezett népszavazási kérdést nyújtott be, akkor a beadványok sokasága miatt magyarázkodásra kényszerültek. A válaszuk az volt, hogy nehezen tudnak megbízni a kormánytöbbség által egyoldalúan átalakított intézményrendszerben és a minden garanciájától megfosztott jogállamiságban.
„Sajnos, aggályaink megalapozottnak bizonyultak, mert végső soron a Kúria nyílt jogszabálysértéssel, ismeretlen személy kezdeményezésére vette el azt, a még a Nemzeti Választási Bizottság által is elfogadott népszavazási kérdésünket, ami a politikusok vagyonnyilvánosságát biztosította volna" – állítják.
Jelzik, hogy az egyesület a vasárnapi zárva tartással kapcsolatban is adott be érvényes és jól időzített népszavazási kérdést, „ám ezt már a Nemzeti Választási Bizottság a saját gyakorlatának nevetséges megsértésével, a Kúria pedig jogi banditizmusként értékelhető jogszabálysértéssel utasította el". A kérdés – amely így szólt: „Egyetért-e Ön azzal, hogy törvény ne korlátozza a kiskereskedelmi tevékenységet folytató üzlet nyitvatartási idejét?" – jelenleg az Alkotmánybíróság előtt fekszik, és a döntést idén őszre várják.
Ezzel együtt nem próbálkoztak ismét a vasárnapi zárva tartás ügyében, mert úgy vélik, hogy „a jogállam beomlott, a hatalom abszurd eszközökkel akarja megakadályozni az olyan népszavazásokat, amelyektől megalapozottan tart". Az egyesület viszont nem fog lökdösődni – fogalmaznak –, és ráhagyják azt az ellenzéki politikai pártokra.
A mai események viszont szerintük „arra mutattak rá, hogy „az eddigi jogi banditizmus tényleges maffiatempóvá lényegült át". Döbbenetesnek tartják, hogy a hatalom egy marginális, a kormányzás alapjait nem érintő ügyben – mint a vasárnapi zárva tartás – a jogállamisággal nem összeegyeztethető, már a maffia eszköztárába tartozó módszerekkel próbálja akaratát a választópolgárok többségének akaratával szemben érvényesíteni.
Aggasztó belegondolni, hogy – írják közleményükben – ha a hatalom „ilyen pitiáner ügyben is verőlegényeket alkalmaz, akkor mire lehet képes, ha a fennmaradásáért kell küzdenie egy igazi választási szituációban". Ugyanakkor szimbolikus jelentőségűnek tartják, hogy a keddi események éppen a választások tisztaságát felügyelő intézménynél történtek meg.
A kialakult helyzetben az egyesület támogatja a más szervezetek által ismeretlen tettesek ellen az ügyben, a népszavazás rendje elleni bűncselekmény miatt tett feljelentéseket. Felszólítják emellett a Nemzeti Választási Irodát és a Nemzeti Választási Bizottságot, hogy teljesítsék a törvénybe foglalt, a népszavazási eljárás tisztaságának megóvásával kapcsolatos feladataikat.
Ennek megfelelően állapítsák meg – szólítják fel az illetékes szerveket –, hogy „a bűncselekmény elkövetésével benyújtott kérdés érvényesen nem vizsgálható". Kérik azt is, hogy a másik kérdésről – amelynek időben történő átadását jogsértő módon akadályozták meg – érdemben tárgyaljanak.