A belügy szerint a polgármesterek nem látják
A tavalyi első ütemben 14,7 milliárd forrást biztosítottak a jellemzően önkormányzati feladatellátáshoz kapcsolódó hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás támogatására, most viszont az első ütemben 25 milliárddal indítottak – közölte a minisztérium. A szaktárca tájékoztatása szerint hamarosan több ütemben további forrásokat bocsátanak rendelkezésre újabb közfoglalkoztatottak munkáltatására. A tavalyi évben egyébként Budapesten a hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás támogatását hat ütemben biztosították, így 2014-ben összességében 2,441 milliárd forint felhasználásával 9212 főnek adhattak munkát.
Az idei források felhasználásával kapcsolatos objektív mutatóként a minisztérium ajánlást tett közzé – tájékoztatott a tárca. Ebben azt javasolták, hogy a támogatási intenzitás hetven és száz százalék között legyen. Ez azt jelenti, hogy az egyes települések adóerő-képességére figyelemmel nem minden esetben fizetik meg a közfoglalkoztatással kapcsolatos teljes költségeket az önkormányzatoknak.
Az idén februárig egyébként százhatvanezer volt a közmunkások száma. Ezen belül a 2014. december–2015. március közötti időszakban 29 ezer fő vett részt képzéseken, a többiek különféle programok keretében, például mezőgazdasági és egyéb értékteremtő kistérségi programokban dolgoztak. Az önkormányzatok a kistérségi programokon kívül a hosszabb időtartamú közfoglalkoztatási támogatás keretében 2015 első két hónapjában 27 ezer ember részére nyújtottak közfoglalkoztatási lehetőséget. Az év közepére viszont a tervek szerint kétszáznegyvenezer közfoglalkoztatott lesz.
A polgármesterek által jelzett adatok különben félrevezetők lehetnek – állítja a minisztérium –, ők ugyanis nem feltétlenül látják át az egész rendszert és az országos folyamatokat. A minisztérium felhívta a figyelmet arra, hogy a közfoglalkoztatás tervezésének és megvalósításának folyamatából, egymással összefüggő rendszereiből kiragadott egyedi adatok vizsgálata téves következtetések levonását eredményezheti. Megjegyezték, hogy például Ózdon – ahol a településvezető szerint az igényelt majdnem ötszáz helyett mindössze száz embert foglalkoztathatnának – a március elsejétől indítható négy projekt keretében 487 ember dolgozhat, tehát sokkal több, mint amennyiről az ottani polgármester beszélt.