'Tetszettek volna koalícióban maradni'
Határozatképtelenség miatt nem tudta megkezdeni munkáját a Fővárosi Közgyűlés csütörtök délelőtt, a testület ülésére nem érkeztek meg a szocialista képviselők, és több ellenzéki is távol maradt; az ülést délutánra újból összehívták. Az ülésteremben a meghirdetett kezdési időpont után csaknem másfél órával 29 képviselő volt jelen, miközben a határozatképességhez - mivel jelenleg 66 tagú a testület - 34-re van szükség.
A szocialisták közül csak Wieszt János jelent meg, ám ő is - mint mondta - "magánemberként". Amikor az ülés kezdetén Ikvai-Szabó Imre főpolgármester-helyettes névsorolvasást tartott, Wieszt János úgy válaszolt, hogy "távol van", ami derültséget keltett a Fidesz padsoraiban. Demszky Gábor egyeztetést kezdeményezett a frakcióvezetőkkel, majd bejelentette, hogy az ülést délután fél 2-re hirdeti meg ismét.
A szocialista frakció kivonulása miatt kétségessé vált a Fővárosi Közgyűlés határozatképességének biztosítása, a Budapest működését biztosító határozatok elfogadása - mondta a közgyűlés ülése előtt Demszky Gábor főpolgármester. A városvezető azt kérte a szocialista frakció tagjaitól, hogy képviselői esküjüknek megfelelően vegyenek részt a közgyűlés ülésén, vegyenek részt a vitában, szavazzanak lelkiismeretük szerint. Mint mondta, a közgyűlés napirendjén olyan fontos pontok szerepelnek mint az oktatási, szociális és kulturális intézmények támogatása, a lakásrezsi-támogatás, valamint a fővárosi roma kulturális központ ügye.
Ugyanakkor a főpolgármester azt is közölte, hogy ha a szocialisták nem tagjai a koalíciónak, akkor ne is kérjenek pénzt az egészségügy reformjellegű intézkedéseire, Steiner Pálra és az általa vezetett szocialista frakcióra utalva úgy fogalmazott: "tetszett volna koalícióban maradni". Az SZDSZ-es városvezető emlékeztetett arra is, hogy az egészségügyi modellel kapcsolatban még az MSZP képviselői között sem volt egyetértés: hárman nem szavazták meg Horváth Csaba előterjesztését.
Demszky Gábor szerint ez azt jelzi, hogy még köztük is vita van abban, szabad-e mintegy 600 millió forintot biztosítani egy olyan egészségügyi zrt.-re, amely a tevékenységét csak 2010 decemberében kezdené el. "Ha valaki már nem tagja a koalíciónak, akkor reformjellegű intézkedésre pénzt ne kérjen, mert politikailag már nem tud érte felelősséget vállalni. Nem kellett volna kilépni" - fogalmazott.
Steiner Pál szerda este a szocialisták kivonulást egyebek mellett javaslataik "teljes semmibe vételével", valamint a budapesti egészségügyi modellel kapcsolatos előterjesztésük leszavazásával indokolta, és azt mondta: akkor térnek vissza, ha Demszky Gábortól elfogadható ajánlatot kapnak. A főpolgármester erre úgy reagált: ez nem lehet piaci alku tárgya. Mint fogalmazott, a politikában nem lehet megsértődni, a kivonulás ezért nem indokolható. Elmondta, kilencven előterjesztést akar tárgyalni a közgyűlés, ami a város működőképességéhez kellene, ezért nem tartja felelős politikai viselkedésnek a szocialisták döntését.